Dane, które przechowywane są na komputerze lub telefonie, z reguły odgrywają znaczącą rolę. Często są to pamiątki, czyli zdjęcia czy pliki tekstowe, które posiadają wartość sentymentalną, ale także dokumenty niezbędne do pracy. To dlatego regularne wykonywanie kopii zapasowej wszystkich danych odgrywa tak dużą rolę i warto o tym pamiętać.
Czym jest kopia zapasowa?
Kopia zapasowa często nazywana bywa również kopią bezpieczeństwa. Są to bowiem dane, które mogą w przyszłości posłużyć do odtworzenia oryginalnych danych, wtedy gdy na przykład zostaną one omyłkowo skasowane z danego urządzenia lub utracone w wyniku awarii.
Przyczyn utracenia ważnych danych może być tak naprawdę wiele. Wystarczy usterka dysku SSD. W takim przypadku warto odwiedzić serwis komputerowy, ale nie zawsze odzyskanie wszystkiego, jest w pełni możliwe. Dodatkowo naprawa komputerów kosztuje, a odzyskanie danych to kolejny koszt.
Jak robić kopie zapasowe ważnych danych?
Zrobienie kopii zapasowej danych wcale nie jest takie trudne, a mimo to wciąż jest wiele osób, które nie wiedzą, jak się do tego zabrać. To właśnie dlatego niejeden serwis komputerów ma ręce pełne roboty. Okazuje się jednak, że można tego uniknąć i to w prosty sposób. Przed zrobieniem takiej kopii, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, czyli ilość kopiowanych danych, ilość kopii oraz bezpieczeństwo.
Dyski zewnętrzne mają bowiem ograniczoną pojemność, a więc istotne jest to, aby kopiować w pierwszej kolejności wszystko to, co jest najważniejsze.
Kopie zapasowe można tworzyć w zaufanej chmurze, wykupując po prostu taką usługę lub przy pomocy dysku zewnętrznego. Dzięki temu pliki można przenieść przy pomocy jednego kliknięcia. Wystarczy je przekopiować, a dysk zabezpieczyć hasłem.
Jak często robić kopię bezpieczeństwa danych?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak często należy wykonywać kopię bezpieczeństwa danych, aby mieć pewność, że faktycznie są one bezpieczne. Odpowiedź jest bardzo prosta. Warto wykonywać taki zabieg regularnie, za każdym razem, gdy na laptopie bądź komputerze pojawią się kolejne, istotne pliki. Nie warto odkładać wykonywania kopii na później, ponieważ nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć.
Naprawa laptopów jest zjawiskiem stosunkowo częstym, ponieważ sprzęt ten, jak i każdy inny, jest zawodny. To dlatego nie można bezgranicznie mu ufać i regularne wykonywanie kopii ma ogromne znaczenie. O częstotliwości musi jednak zdecydować konkretny użytkownik, ponieważ wszystko zależy od tego, jak dużo nowych danych tam przechowuje.
Gdzie trzymać bezpiecznie dane?
Chmura czy dysk zewnętrzny?
Często w tej kwestii pojawia się prawdziwy dylemat. Gdzie pliki będą najbezpieczniejsze? Dla wielu osób chmura jest bardzo funkcjonalna, ponieważ wszystko znajduje się w zasięgu ręki i chronione jest hasłem. Niemniej jednak tradycyjny dysk zewnętrzny jest najlepszym wyborem. Tego typu dyski psują się stosunkowo rzadko, co pozwala zwiększyć swoje zaufanie wobec nich. Dodatkowo wybrać można dowolną pojemność, dzięki czemu można mieć pewność, że wszystko zmieści się w jednym miejscu i będzie uporządkowane. Odgrywa to znaczącą rolę, zwłaszcza w przypadku osób, które przetrzymują na komputerze naprawdę wiele ważnych danych i zależy im na tym, aby nie zostały one przypadkowo skasowane oraz także na tym, aby nikt inny nie miał do nich dostępu.
Odzyskiwanie danych w przypadku awarii nośnika
Niestety każda technologia jest zawodna w mniejszym lub większym zakresie. Tym samym zepsuć się może nie tylko komputer, ale także dysk zewnętrzny. Dzieje się tak stosunkowo rzadko, ale warto wiedzieć, co robić w takiej sytuacji. Przede wszystkim nie mając doświadczenia i niezbędnej wiedzy, lepiej zrezygnować z samodzielnych prób odzyskania danych, ponieważ może to tylko pogorszyć sytuację. Najlepszym pomysłem będzie oddanie dysku do naprawy. W wielu przypadkach możliwe jest całkowite odzyskanie danych. Warto jednak działać szybko i przede wszystkim nie wprowadzać żadnych ingerencji, które często jedynie pogarszają sytuację.