Obecnie laptopa posiada niemal każda osoba. To urządzenie jest szczególnie ważne dla studentów. W dzisiejszych czasach na wielu uczelniach noszenie go ze sobą stało się niemal codziennością, a nie opcją. Warto jednak poświęcić nieco czasu, by wybrać najlepszy sprzęt, który posłuży zarówno do nauki, jak i innych czynności. Czy istnieje idealny laptop na studia? Jaki laptop dla studenta będzie najlepszy?
Czy laptop jest potrzebny na studiach?
Odpowiedź na pytanie, czy na studia potrzebny jest laptop, brzmi – oczywiście, że tak. Obecnie wiele uczelni wymaga od studentów przygotowywania m.in. prezentacji multimedialnych na zaliczenia przedmiotów. Będzie to niemożliwe bez komputera, a laptop jest zdecydowanie wygodniejszą opcją niż stacjonarny sprzęt. Warto wybrać lekki laptop na studia, by w razie potrzeby móc przetransportować go na uczelnię. Z tej opcji korzysta wielu studentów, chociażby z tego powodu, że robienie notatek na urządzeniu przenośnym jest dla nich wygodniejsze, niż notowanie wszystkiego w zeszycie. Dobre laptopy na studia pozwolą zgromadzić wiele danych w jednym miejscu. Notatki będą uporządkowane, a najważniejsze informacje zostaną zaznaczone w dogodny dla studenta sposób. Młodzi ludzie nie będą mieli problemu z gubiącymi się kartkami czy nieczytelnym pismem. Zastanawiając się, jaki laptop na studia najlepiej wybrać, warto pomyśleć właśnie o jego wadze. Urządzenie to będzie bowiem przydatne również wtedy, gdy przyjdzie czas na zaprezentowanie wcześniej przygotowanego projektu. Wielu wykładowców pozwala studentom na podłączenie własnego urządzenia do rzutnika i przedstawienie wyników swojej pracy, dzięki czemu mogą oni uniknąć problemów technicznych związanych m.in. z koniecznością przesłania jej na inne urządzenie, które np. nie odczyta danego formatu. Laptop na studia jest też oczywiście niezbędny w przypadku studentów kierunków takich jak informatyka, grafika czy projektowanie. Niemniej jednak każda osoba, która zastanawia się, jaki laptop wybrać na studia, powinna pomyśleć, czy w trakcie nauczania konieczne będzie korzystanie np. z programów graficznych. Własne urządzenie przenośne przychodzi z pomocą również w tym przypadku, bowiem lepiej jest mieć taki program zainstalowany właśnie na nim, by nie obawiać się o utracenie pracy, jak może to mieć miejsce po zapisaniu jej na komputerze znajdującym się na uczelni. Dzięki temu student będzie mógł też przećwiczyć spokojnie wszystko w domu, bez presji nakładanej przez ograniczenie czasowe i kontrolę ze strony wykładowcy. Dzięki tym argumentom nikt nie powinien mieć już wątpliwości, czy laptop jest potrzebny na studiach.
Jaki laptop dla studenta?
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki laptop kupić na studia. Warto jednak podczas wyboru wziąć pod uwagę kilka kluczowych kryteriów. Uniwersalna zasada mówi o tym, że urządzenie powinno zapewniać optymalne warunki do nauki, umożliwiać szybką pracę z programami, systemami uczelnianymi oraz przeglądarką internetową. W wielu przypadkach posłuży też np. do wykonywania pracy dorywczej, dlatego musi być wszechstronne. Warto wybrać na tyle mały laptop na studia, by móc bez problemu włożyć go do torby, plecaka lub teczki i przetransportować w dowolne miejsce. Podczas jednego dnia trzeba czasami odwiedzić z nim uczelnię, bibliotekę uniwersytecką i np. kawiarnię, dlatego duże znaczenie ma tu lekkość i poręczność, a także wytrzymałość. Konieczny jest też wybór odpowiedniej przekątnej ekranu, matrycy i rozdzielczości. Świetny wybór stanowią produkty z matrycą antyrefleksową. Umożliwią łatwiejszą pracę w słoneczne dni, nawet na świeżym powietrzu. Laptop dla studenta powinien mieć rozdzielczość HD, a najlepiej FullHD (1920 x 1080 px). Zagwarantuje to komfortową pracę z dokumentami tekstowymi, arkuszami, programami specjalistycznymi, a także materiałami wideo. Ponadto konieczne jest zwrócenie uwagi na żywotność baterii. Sprzęt powinien wytrzymywać długo na jednym ładowaniu, ponieważ na uczelni nie zawsze istnieje możliwość podłączenia go do prądu. Laptopy dla studentów muszą być bardziej wydajne niż modele dla uczniów. Sprawdzi się tu więc dobry procesor Intel Core jednej z najnowszych generacji. Minimalna ilość pamięci RAM potrzebna do zachowania pełnej funkcjonalności i płynności działania wynosi 8 GB. Ponadto należy uwzględnić rodzaj klawiatury, touchpada i obecność trackpointa. W obecnych czasach, gdy wiele uczelni wciąż korzysta z elementów nauczania zdalnego, konieczny jest wybór urządzenia z dobrym mikrofonem i kamerą. Rozdzielczość kamery powinna wynosić minimum 720 px. Sprzęt musi być wyposażony w dobry moduł komunikacji Wi-Fi, by student nie rozpraszał się kwestiami związanymi z zakłóceniami technicznymi. Oczywiście podczas wyboru notebooka należy uwzględnić aspekty związane z potrzebami wynikającymi ze studiowania konkretnego kierunku. W każdym przypadku należy stawiać na produkty wysokiej jakości. W przeciwnym razie może okazać się, że często będzie potrzebna kosztowna naprawa laptopa.