Wszystkie sprzęty elektroniczne trzeba chronić przed przegrzaniem. Dotyczy się to zwłaszcza laptopów, które są szczególnie narażone na przegrzanie z racji swojej konstrukcji. Obudowy komputerów przenośnych są zwarte, a wszelkie podzespoły ciasno umieszczone w środku. Urządzenia przenośne, jak i stacjonarne wydzielają ciepło.
Niestety z laptopa trudniej się go pozbyć, gdyż ruch powietrza wewnątrz małej obudowy jest utrudniony. Właśnie dlatego laptop po dłuższym użytkowaniu robi się ciepły, a czasem nawet gorący. Skutkuje to zmniejszeniem jego wydajności, a niekiedy losowym wyłączeniem sprzętu. Długotrwały stan przegrzania jest niebezpieczny dla jego podzespołów, ponieważ części lub połączenia między nimi mogą ulec uszkodzeniu. Wtedy niezbędna okaże się ich wymiana czy też zakup nowego laptopa. Warto więc wiedzieć, jak nie przegrzać laptopa?
Czy laptop może się przegrzać?
Czy laptop może się przegrzać podczas korzystania z niego we właściwy sposób? Tak, laptop może się przegrzać, zwłaszcza w przypadku długotrwałego używania go. Sprzęt ten składa się z szeregu podzespołów wykorzystujących do swojej pracy energię elektryczną. Co ważne, podzespoły te nie są w stanie przełożyć całej tej energii na działanie, a więc jej część zostaje wydzielona jako ciepło. Im większe zapotrzebowanie na energię, tym więcej ciepła wygeneruje urządzenie. Przegrzanie laptopa zdarza się przede wszystkim podczas grania czy korzystania z zaawansowanych programów. Aby mu przeciwdziałać, laptopy posiadają systemy chłodzenia. Służą one do odprowadzania ciepła i zachowania bezpieczniej temperatury podzespołów.
Największe ilości ciepła wydziela procesor i karta graficzna. Producenci skupiają się na tych dwóch komponentach w trakcie projektowania układów chłodzenia. Powodów zbyt ciepłej obudowy laptopów jest wiele. Czasem do przegrzania dochodzi przez naturalne eksploatowanie urządzenia, a niekiedy ich powodem jest niewłaściwe używanie sprzętu. Jeśli chodzi o starsze komputery przenośnie, to najczęściej mają one problem z mało efektywnym systemem chłodzenia. Sposób rozwiązania problemu zależy więc od jego źródła.
Częste przyczyny przegrzewania się laptopa
Przegrzany procesor w laptopie, jak i inne podzespoły mogą być skutkiem złego korzystania z komputera, jak i pewnych zaniedbań. Niekiedy obudowa jest gorąca przez:
- niedrożne otwory wentylacyjne- zasłonięte (przez koc, pościel, inne miękkie podłoże), mocno zakurzone czy oblepione kurzem łopatki wentylatora,
- złośliwe oprogramowanie,
- wysoką temperaturę otoczenia i promieniowanie słoneczne (laptop nie powinien być użytkowany w pełnym nasłonecznieniu),
- spore obciążenie podzespołów,
- zaschnięta pasa termoprzewodząca.
Przegrzanie laptopa – skutki
Wśród efektów przegrzania urządzenia należy wskazać:
- zmniejszoną wydajność laptopa,
- ukazujące się błędy systemu operacyjnego,
- zwiększenie generowanego hałasu komputera,
- mocne rozgrzanie obudowy,
- wyłączenie albo resetowanie się sprzętu,
- uszkodzenie spoiwa pomiędzy płytą główną a podzespołem przytwierdzonym metodą BGA.
Przegrzanie laptopa – objawy
Przegrzany laptop objawy daje łatwo zauważalne. Jeśli temperatura przekracza bezpieczną dla urządzeni granicę, wówczas warto jak najszybciej działać. Niepokojące sygnały są typowe i trudno je przeoczyć.
Przegrzanie laptopa – objawy:
- gorąca obudowa,
- zawieszanie się systemu operacyjnego,
- samoczynne wyłączanie się laptopa,
- głośne działanie sprzętu, spowodowane nieustanną, intensywną pracą wentylatora,
- spowolnione działanie oraz obniżona wydajność,
- niewłaściwe wyświetlanie obrazu albo spowolnienie animacji,
- wyświetlanie się blue screen (informacja o problemie na niebieskim tle).
Jak nie przegrzać laptopa?
Najważniejsze jest to, aby prawidłowo używać komputera, nie zależnie od tego czy jest on nowy czy używany. W ten sposób można zmniejszyć częstotliwość pojawiania się tego problemu. Warto pamiętać zwłaszcza o tym, żeby:
- miejsce pracy utrzymywać w czystości, w szczególności często przecierać kurz,
- przedmuchiwać regularnie wnętrze laptopa poprzez kratki wentylacyjne (sprawdzi się do tego sprężone powietrze),
- regularnie optymalizować system operacyjny (niepotrzebne programy zbytnio obciążają procesor i skutkują jego podwyższoną temperaturą),
- nie zasłaniać nigdy kratek wentylacyjnych.
Czyszczenie wentylatora
Przegrzany laptop co robić? Warto w pierwszej kolejności wyczyścić wentylator. To jedna z najczęstszych przyczyn gorącej obudowy komputera. Istotne jest zwłaszcza to, aby zadbać o stały dostęp powietrza do otworów, przez które jest ono wciągane. Nie należy więc trzymać laptopa na kolanach, pościeli i tapicerce, gdyż dochodzi wtedy do zasłonięcia tych szczelin. Dostęp powietrza jest wtedy zablokowany, co nie pozwala na dobrą pracę wiatraków. Podczas pracy z laptopem należy więc sprawdzić, czy czasami nie zasłaniamy otworów wentylacyjnych, tych u dołu czy też na krawędziach obudowy. W zasysanym powietrzu przez wentylatory znajdują się wszelkiej maści zanieczyszczenia. Wraz z czasem dochodzi do ich gromadzenia się na łopatkach i w otworach. Wyczyszczenie wentylatorów może więc pomóc rozwiązać problem z przegrzewającym się laptopem. Obudowę wystarczy rozkręcić i przedmuchać wnętrze laptopa sprężonym powietrzem. Nadmuch musi być przy tym kierowany tak, aby krzycz nie przedostał się dalej. Do pozbycia się uciążliwych osadów przydać się może też miękki pędzelek. Regularna konserwacja komputera jest niezbędnym zabiegiem, w celu zapewnienia jego długiej żywotności.
Wymiana pasty termoprzewodzącej
Pomiędzy układem chłodzenia a procesorem oraz kartą graficzną znajduje się tak zwana pasta termoprzewodząca. To miękka, plastyczna substancja aplikowana na części narażone na przegrzanie. Służy do wspierania przekazywania nadmiaru ciepła do radiatora oraz utrzymywania komponentu w dobrym stanie. Pasa termoprzewodząca po jakimś czasie wysycha, przez co traci swoje cenne właściwości. Wtedy niezbędna okazuje się jej wymiana. Do tego celu przyda nam się środek izopropylowy oraz nowo pasta temoprzewodząca.
Programy do kontroli i regulacji temperatury
Warto pamiętać o tym, że naprawa laptopów okazuje się często bardzo kosztowna. Warto więc działać profilaktycznie, aby nie dopuścić do ich przegrzanie i uszkodzenia. W tym celu dobrym rozwiązaniem jest korzystanie ze specjalnych programów, które monitorują temperaturę podzespołów sprzętu. Dzięki takim programom, jesteśmy w stanie wskazać to, które komponenty generują największą ilość ciepła. Ponadto, niektóre z nich pozwalają na ograniczenie mocy komputera, a więc tym samym emisji ciepła.
Akcesoria do chłodzenia laptopa
Jeśli chcemy wesprzeć system chłodniczy komputera, możemy też sięgnąć po pewne akcesoria. Najczęściej używana jest podstawa do laptopa. Za jej pomocą możemy zapewnić właściwą temperaturę działanie sprzęty. W szczególności starsze modele z ograniczoną wydajnością chłodzenia potrzebują gładkiej powierzchni oraz wolnej przestrzeni pod spodem. Do wyboru mamy:
- podstawki chłodzące wyposażone w aktywne chłodzenie- jeden albo kilka wentylatorów od spodu efektywnie schłodzi komputer gwarantując mu strumień zimnego powietrza,
- klasyczne podstawki do laptopów- zapewniają sprzętu gładką powierzchnię, dzięki której wentylator jest w stanie pracować bez żadnych trudności i zapewnić dobrą cyrkulację powietrza,
- stojaki na laptop- wyróżniają się małą powierzchnią styku ze spodem sprzętu. Wentylator może zasysać powietrze od dołu, po czym wydmuchiwać je kanałami wentylacyjnymi.
Trzeba też pamiętać o tym, aby laptopa oddawać na regularne przeglądy w serwisie. Profesjonaliści zadbają o prawidłową kondycję systemu chłodzenia, jak i przebadają pozostaje podzespoły.