Coraz więcej osób korzysta na co dzień z laptopów, zarówno w domach i mieszkaniach, jak i w biurach. Problem pojawia się w momencie, gdy urządzenie nie chce się połączyć z wifi. Nie można wtedy pracować, surfować po Internecie czy też relaksować się w domowym zaciszu. Jakie są tego przyczyny oraz co można zrobić, aby laptop bezproblemowo łączył się z wifi za każdym razem, gdy jego właściciel tego potrzebuje?
Co zrobić, gdy laptop wykrywa wifi, ale nie łączy?
Bardzo dużym zmartwieniem dla użytkowników laptopów jest to, że laptop nie łączy się z Internetem. Może się tak zdarzyć, że urządzenie będzie wykrywało wifi, ale nie zdoła się z nim połączyć. Z czego to wynika? Przyczyny mogą być niezwykle zróżnicowane, chociaż te zdecydowanie najbardziej popularne to:
- problemy z kartą sieciową – przydarzają się nawet w najbardziej zaawansowanych laptopach. Brak połączenia z wifi na laptopie może oznaczać uszkodzoną kartę sieciową, którą będzie trzeba wymienić na inną. Problem może przybrać nieco drobniejszą formę, gdy w grę będą wchodzić jedynie nieaktualne sterowniki. Najlepiej sprawdzić połączenie z wifi na kilku różnych urządzeniach, a więc np. również na własnym telefonie komórkowym i tablecie,
- obecność złośliwego oprogramowania – jeden z najbardziej poważnych problemów. W takiej sytuacji laptop wykrywa wifi, ale nie łączy i praktycznie nic z tym nie można zrobić, bo urządzenie jest zainfekowane. Warto uzbroić się w solidne programy antywirusowe i zabezpieczenia, dzięki czemu można się przed tym uchronić,
- niewłaściwy klucz zabezpieczeń do wifi – warto czasami sprawdzić kilka razy, czy aby na pewno wpisało się prawidłowy klucz do wifi,
- nieprawidłowe skonfigurowanie routera i sieci LAN – najlepiej powierzyć to doświadczonym profesjonalistom, którzy na pewno nie popełnią w tym zakresie błędu. Przyczyną braku Internetu może być np. nieobsługiwane pasmo wifi.
W niektórych z powyższych przypadków konieczna będzie profesjonalna naprawa laptopa, aby urządzenie w krótkim czasie wróciło do naturalnego stanu i prawidłowego funkcjonowania. Niekiedy usterkę można jednak wyeliminować w pojedynkę. Wystarczą do tego podstawowe umiejętności techniczne i niezbyt zaawansowana wiedza IT. Całość nie powinna wtedy zająć więcej niż kilka minut. Dlaczego jeszcze komputer nie łączy się z wifi? Przyczyn można też upatrywać w błędach systemowych oraz przypadkowym włączeniu trybu samolotowego.
Jak poradzić sobie z brakiem połączenia z wifi w laptopie? Przydatne wskazówki
W tym miejscu wypadałoby się zastanowić nad tym, co zrobić, gdy laptop nie łączy się z wifi, a właściciele potrzebują go do pracy lub nauki. Oczywiście wszystko będzie zależało od tego, czy zaistniała usterka jest drobna, czy też może poważna. W tym pierwszym przypadku można ją wyeliminować samodzielnie, natomiast w drugim lepiej poprosić o wsparcie wykwalifikowanych profesjonalistów, którzy świetnie się na tym znają. Problemy z brakiem połączenia z wifi w użytkowanym laptopie można rozwiązać na kilka różnych sposobów, a mianowicie:
- instalując aktualne sterowniki karty sieciowej lub wymieniając kartę na inną, dopasowaną do konkretnego modelu laptopa,
- wyłączając tryb samolotowy,
- oddając laptop do naprawy, gdzie zajmą się nim fachowcy,
- konfigurując router – chodzi przede wszystkim o ustawienie prawidłowej częstotliwości wifi,
- instalując wysokiej klasy zabezpieczenia przed złośliwym oprogramowaniem,
- aktualizując system operacyjny,
- resetując dotychczasowe ustawienia,
- stosując wzmacniacz sygnału wifi.
Jak widać w wielu przypadkach nie powinno to być trudne, lecz osoby bez jakiegokolwiek doświadczenia w naprawie laptopów powinny czym prędzej skorzystać z usług renomowanych serwisów. Takie usługi wcale nie są drogie, za to zyskuje się spore szanse na to, że laptop zacznie pracować na wysokich obrotach, a problemy z brakiem połączenia z wifi odejdą w zapomnienie. Często laptop nie chce się połączyć z wifi w najmniej spodziewanym momencie i trzeba wtedy działać szybko, aby nie tracić cennego czasu. W takiej sytuacji strzałem w dziesiątkę okażą się profesjonaliści od naprawy urządzeń elektronicznych.
Laptop wolno chodzi – co można z tym zrobić?
Jednym problemem jest to, że laptop widzi wifi, ale się nie łączy, natomiast zupełnie innym jest bardzo wolno działające urządzenie. Zarówno jeden, jak i drugi problem potrafi być niezwykle uciążliwy. Najpierw trzeba jednak dowiedzieć się, dlaczego laptop wolno chodzi i co konkretnie można zrobić, aby w jak najkrótszym czasie usprawnić jego pracę? Na szczęście nie powinno to być skomplikowane. Laptop zaczyna działać wolniej, ponieważ:
- w tle działa wiele różnych programów i aplikacji – warto to dokładnie sprawdzić i w razie potrzeby zmienić ustawienia lub po prostu wyłączyć/odinstalować niektóre programy, które nie są potrzebne użytkownikowi na jego laptopie,
- laptop nie dysponuje wysokiej klasy procesorem, dyskiem twardym oraz odpowiednią ilością pamięci RAM – rozwiązaniem może być jego zmodyfikowanie/udoskonalenie lub też zdecydowanie się na zakup nowego sprzętu,
- laptop jest narażony na szkodliwe działanie wysokich temperatur, zwłaszcza w okresie letnim – urządzenie powinno mieć zapewnioną odpowiednią wentylację, a do tego należy regularnie czyścić jego układ chłodzenia. W innym przypadku laptop zacznie działać wolniej, a po pewnym czasie może zacząć się samoczynnie wyłączać. Problemem może być też uszkodzona bateria, którą czasami będzie trzeba wymienić na nową.
Oczywiście to tylko niektóre przyczyny wolniej działających laptopów, z którymi na co dzień zmagają się użytkownicy omawianych urządzeń elektronicznych. Laptopy działają wolniej również na skutek wykrycia złośliwego oprogramowania, a niekiedy jedynym rozwiązaniem problemu jest gruntowne formatowanie/czyszczenie. W tym przypadku warto jednak bazować na doświadczeniu specjalistów.