Dostęp do internetu i odpowiednia infrastruktura sieciowa to już standard, zarówno w domu, jak i przedsiębiorstwie. Szybką wymianę danych wewnątrz sieci komputerowej zapewniają urządzenia takie jak router i switch.
Pośredniczą również w dostępie do globalnych zasobów internetowych. Nie zawsze jednak konieczne jest używanie obu rodzajów sprzętu. Często również są one ze sobą mylone. Czym różnią się zatem routery od switchy? Jakie są pomiędzy nimi różnice?
Router i switch – podstawowe urządzenia sieciowe
Wspomniane elementy infrastruktury są podstawowymi częściami sieci komputerowych w każdej większej firmie. Pozwalają one na rozdzielenie łącza internetowego pomiędzy użytkowników. Dzięki nim do jednego gniazda sieciowego możesz podłączyć większa ilość urządzeń.
Switch – analogia do listwy zasilającej
Podłączenie większej ilości komputerów i laptopów wymaga zazwyczaj kilku gniazd LAN. Do tego celu może nam posłużyć klasyczny przełącznik sieciowy. Można go porównać do listwy zasilającej, która wykorzystując jedno gniazdko elektryczne, daje nam możliwość podłączenie do niego kilku odbiorników. Nie umożliwia on jednak podziału łącza internetowego bez dodatkowych elementów infrastrukturalnych – modemu lub routera. Bardziej zaawansowane modele, tzw. switche L3 pozwalają na zdalne zarządzanie i diagnostykę.
Router – serce sieci komputerowej
Współdzielenie dostępu do internetu, szczególnie w domu, najczęściej jest oparte o jeden router z wbudowanym modemem. Zależnie o technologii dostępu może to być modem LTE albo ADSL lub jeszcze inny. Często takie urządzenie ma dostępne kilka portów LAN, pełni zatem rolę switcha, a jednocześnie umożliwia dostęp do sieci przez Wi-Fi. Routery dysponują bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami – umożliwiają podział na podsieci, a także odpowiednio trasują przepływ danych, dzięki protokołom routingu.
Czy switch i router są zawsze niezbędne?
Typowy switch pozwala jedynie na połączenie kilku komputerów, bez możliwości stworzenia tunelu VPN, przekierowania portów czy współdzielenia łącza internetowego. Sercem sieci jest więc router. Dzięki zaawansowanej analizie pakietów pozwala on nie tylko na połączenie z globalnymi zasobami, lecz również odpowiednie adresowanie pakietów. Jest on zatem zazwyczaj podstawowym, niezbędnym sprzętem.