Właściwy monitor do projektowania graficznego, jest w zasadzie niezbędnym dla grafika narzędziem pracy. Musi on zapewnić możliwie jak najlepszą wierność kolorów, jakość obrazu czy też możliwość kalibrowania, to znaczy dopasowania parametrów odnośnie wyświetlania do oczekiwanych rezultatów. Dzięki czemu otrzymany na ekranie monitora obraz będzie odpowiadać temu, co dany klient zobaczy chociażby na wydruku. Poza tym istotne są również ergonomia oraz komfort pracy. W końcu graficy spędzają przed ekranem monitora nawet do kilku godzin w ciągu dnia. Dlatego tak istotne będzie to, żeby wyświetlacz nie męczył aż tak wzroku i można go było z łatwością dopasowywać do swojego stanowiska pracy. Jeśli wziąć pod uwagę wszelkie wymienione kwestie, w poniższym artykule zasugerujemy, jaki konkretnie monitor będzie najlepszy dla grafika.
Monitor z dobrym odwzorowaniem kolorów
Możemy powiedzieć z przekonaniem, iż ile jest użytkowników monitorów na świecie, tyle może być różnorodnych warunków, w których przyjdzie im pokazywać obraz, różnorodnych sprzętowych konfiguracji, a więc metod w jakie kolory, a w rezultacie obraz będą prezentowane. Mówiąc o monitorze mamy na myśli głównie znaczenie klasyczne tegoż wyrażenia, ale obecnie nie możemy zapominać o osobach użytkujących smartfony, które także oglądają fotografie na własnych urządzeniach. Warto jest zauważyć, iż paradoksalnie szybciej nasz smartfon będzie dosyć dobrze oddawać kolory, aniżeli nasz monitor. No ale są to przekątne tylko rzędu paru cali, zaś fotografowie i graficy pracują na ekranach mających przekątną dwudziestu paru i więcej cali.
Z uwagi na powyższe, dokładność oddawania kolorów w wypadku użytkownika, który przegląda fotografie, nie jest aż taka ważna. Niewątpliwie dobrze będzie, jeśli czerwień pozostanie czerwienią, nie zaś odcieniem odbiegającym od niej, zieleń limonkowa odcieniem zieleni, nie zaś nieokreśloną żółcią. Jednakże nawet dosyć spore z perspektywy osoby będącej profesjonalistą błędy w precyzji nie wiele zmieniają. Tym bardziej, jeśli lubimy dobierać sposób wyświetlania do własnych subiektywnych preferencji, a te zwykle nie są takie same, jak ustawienia właściwe z perspektywy oddawania barw.
Fotograf może także swoje zdjęcia oglądać na niezbyt dobrze skalibrowanym wyświetlaczu, który z kolorami będzie na bakier. Ale kiedy będzie chciał zajmować się ich edytowaniem winien bezsprzecznie siąść przed danym urządzeniem możliwie jak najwyższej klasy. Dokonując edycji zdjęć, a to w sporym stopniu będzie dotyczyło zmiany kolorów, na monitorze, który źle oddaje barwy, nie będzie mieć pojęcia w jakim konkretnym kierunku się porusza. W dobrej jakości monitorze zamiana czerwieni na odcienie purpury będzie rzeczywiście odpowiadać tego typu działaniu. W kiepskim taka sama operacja oznaczać może…właściwie to nie wiadomo co. W rezultacie obraz przetworzony na tego typu monitorze wyświetlany później na dobrym monitorze, będzie się źle prezentował dla laika.
Profesjonalne monitory graficzne
Jeśli jesteśmy profesjonalnymi grafikami albo fotografami lub wykonujemy to w ramach hobby, to wiemy, iż obróbka materiału na komputerze jest tak samo ważna jak tworzenie materiałów czy też zdjęć. Właściwie wybrany monitor może mieć wpływ na jakość już gotowych prac i wnosić je na inny poziom. Większość spośród producentów skupiona jest na odwzorowaniu szczegółów, ale w rzeczywistości najistotniejszą kwestią będzie dokładność kolorów. Musimy mieć przecież pewność, iż edytowane grafiki i zdjęcia prezentują się realistycznie i są dobrze nasycone.
Najlepszym monitorem będzie ten profesjonalnie skalibrowany, który został stworzony z przeznaczeniem do graficznych prac, jak chociażby monitor NFC. Układ panoramiczny pozwala na prowadzenie pracy z wieloma różnymi paletami i ułatwia wykonywanie retuszu, a ponadto wyświetlany gamut, czyli inaczej gama barw, podobna jest do kolorów RGB, które są możliwe do osiągania na wydrukach. Warto również zwrócić szczególną uwagę na glebie. Graficy na co dzień pracują z barwami, które mają decydować o atrakcyjności danych produktów. W nowoczesnych ekranach wykorzystywana jest paleta 10-bitowa, wyświetlająca nawet 1,1 mld. różnych kolorów.
Dokonując wyboru monitora do komputerowej grafiki, warto sprawdzić, czy zaoferuje on nam opcję kalibrowania programowego. Firmy zajmujące się produkcją tego typu produktów, dołączają do nich panel, za sprawą którego na podstawie tabel i wzorów można dobrać właściwe kolory, kontrast, nasycenie i jasność wyświetlających się obrazów.
Ranking monitorów graficznych
Monitor dla grafików do 1000 złotych: model HP EliteDisplay E243i
Odpowiedni graficzny monitor za przyzwoitą cenę – tak można scharakteryzować najkrócej model HP Elite Display E243i. Na spore uznanie będzie w nim zasługiwać właściwą ergonomia, monitor ten można dopasowywać do własnych potrzeb, ustawiając w nim nie tylko wysokość i nachylenie, ale także obrót – przewidziano opcję pracy w pionowej płaszczyźnie, jak i poziomej. Ponadto, za sprawą wąskiej ramki, monitor HP Elite Display E243i sprawdzi się w wypadku konieczności prowadzenia pracy z wieloma monitorami.
Monitor dla grafików do 1500 złotych: model BenQ PD2700Q
Warto brać także pod uwagę monitor BenQ PD2700Q. Nie tylko z uwagi na to, iż ma on większy ekran (27 cali), ale również biorąc pod uwagę większe zachowanie szczegółów – obraz wyświetla się w rozdzielczości 2560×1440 pikseli. Większa przestrzeń roboczą zostanie doceniona przez każdego profesjonalistę.
Monitor dla grafików do 2500 złotych: model Eizo ColorEdge CS2410
Model Eizo ColorEdge CS2410 jest propozycją z nieco wyższej półki. To monitor 24-calowy dla grafików komputerowych, którzy mają konkretne wymogi, a zatem oczekują wiernego odwzorowania barw. Zapewnia to ponad 100-procentowe pokrycie przestrzeni sRGB, matryca antyodblaskowa IPS, technologia DUE odpowiedzialna za eliminowanie wahań jasności, regulowana indywidualnie krzywa gamma, jak i oprogramowanie w wersji Quick Color Match.