Wiele prac wykonywanych przy komputerze, np. z zakresu obróbki filmów czy edytowania fotografii, wymaga dostosowania parametrów monitora do wypełnianych zadań. Gdy nasz monitor nie wyświetla właściwych kolorów, nie odwzorowuje temperatury ani jasności w sposób optymalny, to praca staje się w znaczny sposób utrudniona. Można temu zaradzić. I nie chodzi wcale o zakup nowszego, bardziej nowoczesnego sprzętu. Mimo, że taka myśl bardzo często przewija się w myślach osób zdenerwowanych pracą w utrudnionych warunkach, to istnieje znacznie bardziej oszczędny sposób na poradzenie sobie z kłopotami. Jeśli koloryt naszego ekranu nie jest właściwy, możemy podjąć się procesu kalibracji monitora na własną rękę. Okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Jak to zrobić i czy jest to skomplikowane? Jak możemy wykorzystać zewnętrzne oprogramowanie, by dostosować parametry monitora do naszych potrzeb?
Co to jest kalibracja monitora?
Kalibracja monitora to nic innego jak złożony proces odtworzenia odpowiedniego kolorytu monitora, za pomocą trzech głównych barw. Łączenie kolorów czerwonego, zielonego i niebieskiego, w różnych kombinacjach, przyczynia się do uzyskania praktycznie każdego tonu kolorystycznego. To zaś sprawia, że wyświetlany obraz zyskuje odpowiednią temperaturę, jasność czy gradację odcieni. Jak skalibrować monitor bez korzystania z profesjonalnych usług serwisu komputerowego? Możemy zrobić to samodzielnie korzystając z dedykowanego oprogramowania komputerowego. Program do kalibracji monitora przeprowadzi nas automatycznie przez cały proces, wobec czego kalibrowanie ekranu nie powinno sprawić nam zbyt wielu trudności. Warto, abyśmy przynajmniej wiedzieli jakie parametry ekranu będą najwłaściwsze. Posłuży do tego informacja w pliku (np. fotografii), która niejako „nakierowuje nas” na właściwe tory. Kalibracja ekranu dzieli się na kilka etapów. Możemy mówić o adiustacji, korekcie czy walidacji. Konkretny podział zależy od tego, z jakiego oprogramowania korzystamy. Podsumowując: kalibrowanie monitora to nic innego, jak dostosowywanie jego parametrów kolorystycznych do informacji zamieszczonych w pliku. Przeciwnicy systematycznej kalibracji obrazu podkreślają, że współczesne monitory na tyle dobrze odwzorowują barwy, iż wystarczy np. dobra kamera internetowa, by cieszyć się dobrą jakością nagrywania filmów czy robienia zdjęć.
Podstawowa kalibracja monitora
Wyobraźmy sobie, że pracujemy na ekranie nieskalibrowanym we właściwy sposób. Praca, którą wykonujemy, będzie nieprawidłowo wyświetlała się na urządzeniach innych osób. W dobie dzisiejszych uwarunkowań praktycznie każdy monitor (czy mamy na myśli monitor komputerowy, czy też ekran w laptopie) działa w oparciu o technologię RGB. Kalibracja niejako ujednolica obraz, który jest w stanie wyświetlać się w ten sam sposób, o tym samym natężeniu i jasności na niemalże każdym sprzęcie. Kalibracja kolorów monitora jest zatem nieodzownym elementem w pracy każdego grafika komputerowego, edytora zdjęć czy twórcy filmików. Jak skalibrować monitor w sposób podstawowy? Mamy na to kilka rozwiązań.
- Skorzystanie z menu wbudowanego do ekranu. Klikamy wówczas przycisk menu bądź settings, dostępny bezpośrednio na obudowie ekranu. Monitor musi być włączony – warto, abyśmy wyświetlili wówczas dosyć jasne tło, do którego możemy dostosować barwy. Taki sposób kalibracji ekranu jest trudny i bazuje w dużej mierze na naszej intuicji. Bez wątpienia możemy jednak w dosyć szybki i skuteczny sposób dostosować wyświetlanie barw „mniej więcej” do naszych oczekiwań.
- Podstawowe narzędzia, np. w ramach systemu Windows. Kalibracja monitora może zostać wykonana przy użyciu funkcji systemowych. Jako przykład dajemy oprogramowanie Windows 10, które posiada wbudowane narzędzie do podstawowej kalibracji kolorów. Aby uruchomić program, należy rozwinąć menu w lewym dolnym roku ekranu, a następnie wpisać: kalibruj kolor na ekranie. Po chwili uruchomi się aplikacja, która przeprowadzi nas przez uproszczony proces kalibracji kolorów na ekranie.
- Istnieją także aplikacje dostępne online, które mają dosyć ograniczoną funkcjonalność. Nie pozwolą one na uzyskanie idealnych, bardzo dokładnych kolorów. Są jednak dosyć szybkie w działaniu i niezwykle intuicyjne dla niedoświadczonego użytkownika. Programy te polegają na subiektywnych odczuciach, dlatego bywają zawodne w szerszym kontekście.
Profesjonalni użytkownicy kalibrują monitor przynajmniej raz w miesiącu. Jest to odpowiedź na zmieniające się parametry monitora. Z czasem, jak każdy inny sprzęt, ulega on zużyciu. Kolory „rozkalibrowują się”, tracą swoje pierwotne parametry, przez co ekran traci na swojej jakości. Kalibracja monitora jest sposobem na zapobieżenie utraty jakości kolorów. Ma to także zagwarantować spójność i jednolitość barw w trakcie zużywania się ekranu.
Kalibracja monitora w laptopie
Kalibracja monitora w laptopie polega na dostosowaniu parametrów punktu bieli, ustawień gamma czy luminacji ekranu. Można zatem stwierdzić, że niczym szczególnym nie różni się kalibrowanie ekranu laptopa, od kalibracji monitora komputerowego. Zarówno w przypadku jednych, jak i drugich urządzeń możemy wykorzystać niewielki sprzęt określony mianem kolorymetru. Jest to małe urządzenie przypominające myszkę komputerową. Współpracuje ono z profesjonalnym oprogramowaniem do kalibracji ekranu. Optymalizuje kolory sczytując dane z otoczenia. Kolorymetr określa, jakie warunki świetlne panują w pomieszczeniu – i na tej podstawie określa optymalne wartości kalibracyjne. Kalibracja monitora w laptopie nie zawsze będzie możliwa w taki sam sposób, jak w przypadku tradycyjnych monitorów do PC-tów. W przypadku sprzętów mobilnych kalibracji dokonujemy za pomocą narzędzi systemowych, bądź korzystając z oprogramowania zewnętrznego.