Współczesne komputery to potężne maszyny, które wymagają doskonale zespolonych ze sobą komponentów, ale także systemu, który pozwoli na lepsze chłodzenie podzespołów. Składając własny komputer, często stajesz przed nowym wyzwaniem – czy wybrać klasyczne chłodzenie powietrzem, czy postawić na nowsze chłodzenie cieczą? Co się bardziej opłaca?
Chłodzenie powietrzem – jego zalety i wady
Sprawne, skuteczne, tańsze i często bardziej wydajne za tę samą kwotę. Przy normalnym biurowym i domowym zastosowaniu najczęściej w zupełności wystarczające. Warto jednak zwrócić uwagę, że największą wadą takiego rozwiązania jest właśnie wydajność. Stosując radiatory z wentylatorami nigdy nie uda się osiągnąć tak wysokich parametrów chłodzenia, jak w przypadku chłodzenia cieczą, choć oczywiście cena robi tu swoje.
To właśnie ona jest zresztą największą zaletą tego rozwiązania. Dobrej jakości chłodzenie powietrzne można dostać za o wiele więcej. Drugim plusem jest to, że takie chłodzenie bardzo łatwo się montuje. To standardowe rozwiązania, które zazwyczaj nie sprawiają problemów i nie zabierają tak wiele miejsca.
Chłodzenie cieczą – zalety i wady nowoczesnego rozwiązania
Stosowane przede wszystkim w komputerach gamingowych chłodzenie cieczą opiera się o wiele bardziej skomplikowany system. Mamy tu pompkę, która zawiaduje przepływem cieczy, które blokiem przylegającym do procesora zapewnia jego chłodzenie. Często jest wybierane przez miłośników podkręcania sprzętu i faktycznie do tego nadaje się znakomicie. Ma także wyższą skuteczność niż chłodzenie powietrzem, a także nie ma związku z nagromadzeniem się zanieczyszczeń wewnątrz obudowy, co jest naprawdę istotne dla działania komputera.
A wady? Na pewno cena, bo potrafi być nawet kilkunastokrotnie wyższa niż w przypadku chłodzenia powietrzem. Jednak za nią idzie fakt, że tak dobrych wyników nie osiągnie się innym rodzajem chłodzenia komputerowego. Wadą jest także to, że układy chłodzenia nie są tak proste i łatwe do samodzielnego montażu jak powietrzem, przez co mogą wymagać fachowej ręki. Do tego zwykle zajmują więcej miejsca w obudowie, więc i nad tym trzeba pomyśleć, zanim się wybierze odpowiednie rozwiązanie.
Jak dokonać wyboru?
Jeśli planujesz zakup chłodzenia cieczą, musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na liczbę wentylatorów w chłodnicy. Im będzie ich więcej, tym skuteczniej będzie następowało chłodzenie cieczy i termoregulacja procesora. Do tego warto postawić na odpowiednią powierzchnię chłodnicy, bo im większa jej powierzchnia, tym szybsze i skuteczniejsze działanie. Warto także zwracać uwagę na materiał, z którego wykonane są wężyki. Tańsze, sylikonowe lubią się niszczyć.
Przy wyborze chłodzenia powietrzem musisz pamiętać o średnicy wentylatora. Im jest większy, z tym mniejszą prędkością może pracować. Do tego dochodzi także prędkość obrotowa, czyli możliwości chłodzenia danego wentylatora oraz regulację obrotów, które możesz dostosować do sytuacji – gdy grasz, pracujesz czy oglądasz film. Dopiero po wzięciu pod uwagę wszystkiego możesz zdecydować, które chłodzenie jest lepsze. Ale żadne na pewno nie jest gorsze.