Większość z nas nie raz spotkała się z urządzeniem typu tablet. Posiada te same funkcje co smartfon, ale jest zwyczajnie większy. Tablety nowszej generacji są w stanie pełnić funkcję telefonu, a nawet laptopa, po uprzednim podłączeniu myszy i klawiatury. Idealnie mieści się w kobiecej torebce, nadaje się do oglądania filmów, i choć zwykle kupowany jest w celach mniej formalnych, sprawdzi się również w pracy biurowej. Wykorzystywany jest jako „media center” dla naszego domu, w którym używamy technologii smart. Istnieje także inny rodzaj tabletu, przeznaczony dla grafików komputerowych, artystów, fotografów oraz wszelkich twórców elektronicznej formy obrazu. Wówczas mówimy o tablecie graficznym.
Co to jest tablet graficzny?
Tablet graficzny to zupełnie inna jakość, niż standardowy tablet. Różnią się przekątną ekranu, systemem operacyjnym, ilością wbudowanego RAMu, dostępną pamięcią i innymi parametrami. Tablet graficzny jest wyspecjalizowanym urządzeniem, stworzonym dla określonego grona odbiorców. Służy głównie grafikom komputerowym (choć nie tylko), jako kartka papieru w elektronicznej formie. Ze względu na ciągły rozwój technologii komputerowej, rysownicy i graficy zaczęli coraz częściej korzystać z urządzeń mobilnych w swojej pracy. Powstała nawet forma artystyczna określana jako „digital painting” lub „digital art”, której dzieła wykonywane są właśnie za pomocą tabletów graficznych.
Pierwszą przesłanką dla tego typu urządzenia był wypuszczony w lutym 1990 r. kultowy program Photoshop firmy Adobe. Po dziś dzień, ten edytor cieszy się ogromną popularnością, nie tylko wśród profesjonalnych fotografów czy grafików. Z czasem fotografia cyfrowa nabrała tempa, aż nastał dzień, w którym tablet graficzny stał się totalnym „must have” w branżach zajmujących się tworzeniem obrazu.
Tablet graficzny – jak działa?
Większość tabletów oparta jest na systemach Microsoft Windows, Mac OS, Linux lub FreeBSD. Tablet graficzny składa się z podkładki i rysika, pomiędzy którymi istnieje pole elektromagnetyczne. Za pomocą dostosowanego do urządzenia rysika, twórca może rysować lub pisać, a jego ruch dłoni zostaje odtworzony na ekranie. Wymaga to nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale również właściwych ku temu, zaawansowanych programów do rysowania i graficznej obróbki, takich jak Adobe Photoshop, Corel Photo Paint, GIMP, Krita itp. Dzięki nim możliwe staje się przeniesienie na obraz takich informacji jak siła nacisku czy kąt nachylenia.
Jeden tablet może obsługiwać wiele różnych rysików o wszelakich funkcjach, takich jak: ołówek, gumka (czasem umieszczana po przeciwnej rysika, tak jak jest to w przypadku ołówków drewnianych), aerograf lub pędzel, który ma wyprofilowaną i lekko sprężynującą końcówkę, co zapewnia wrażenie zbliżone do tego, podczas malowania prawdziwym pędzlem).
Tablet graficzny – do czego służy?
Tworzenie grafik i postprodukcja zdjęcia, wymagają precyzyjnego sprzętu, czym nie może się poszczycić klasyczna myszka. Tablety graficzne pozwalają na zastosowanie tradycyjnych technik malowania wraz z całym cyfrowym potencjałem. Rysik oraz właściwa ku temu płaszczyzna, są wyjątkowe przede wszystkim ze względu na ilość stopni nacisku (min. 3500), podczas gdy myszka ma ich zaledwie 1. Dzięki temu, możliwe staje się malowanie wszelakich tekstur, takich jak naturalnie odwzorowany dym lub zamglenie. Tablet graficzny to narzędzie, które służy do w pełni kontrolowanego i precyzyjnego procesu tworzenia w postprodukcji.
Inaczej określany jako digitizer, zastąpił ołówek, stół kreślarki, pędzle i płótno. Wszystko co znajdowało się w analogowej pracowni grafika, kreślarza bądź malarza, zostało przeniesione w przestrzeń cyfrową. Oznacza to, że artysta może tworzyć bez użycia farb, a inny twórca może łatwo powielać obrazy, bez fizycznego kopiowania. Kolejnym plusem tabletów graficznych jest łatwość, z jaką można edytować i modyfikować swoje dzieło. Wykorzystywany jest również do tworzenia map, schematów przestrzennych lub płaskich, projektów CAD, a także do retuszu i edycji zdjęć. Wiele osób, nie zajmujących się pracą twórczą, chętnie korzystają z zalet tabletu graficznego, np. do robienia odręcznych notatek. Tym samym tablet ogranicza zużywanie papieru i sprawdza się jako alternatywa bloków rysunkowych i projektowych. Ogromnym plusem tego urządzenia jest jego ekonomiczność, a nawet ekologiczność.
Tablet graficzny – jaki wybrać?
Tablet graficzny może być wyposażony we własny ekran lub być bez ekranu. Może być także samowystarczalnym urządzeniem, niemalże jak komputer artystyczny. Wówczas nie stanowi żadnego problemu przenoszenie zawartości komputera na tablet i opracowywanie dostarczonych w ten sposób treści.
Wśród tabletów graficznych wyszczególnić należy trzy rodzaje:
- piórkowe,
- graficzne z ekranem
- zaawansowane z wyświetlaczem i komputerem
Każda z powyższych ma swoje zalety.
Podczas rozeznania wśród tabletów graficznych zwróć uwagę na:
- producent
- cenę
- obszar roboczy
- parametry urządzenia
- rozmiar
Wśród producentów tabletów graficznych niekwestionowanym liderem jest póki co Wacom. Większość grafików korzysta z urządzeń tego producenta, ponieważ tablety te charakteryzują się jakością oraz precyzją na bardzo wysokim poziomie. Poza tym na rynku coraz większą popularnością cieszą się tablety firmy Huion oraz X-Pen.
Wśród istotnych parametrów wymienić należy przede wszystkim ilość poziomów nacisku, oraz ilość przycisków funkcyjnych na tablecie. Tablety graficzne wśród modeli podstawowych zwykle oferują ok. 4096 poziomy nacisku. Zaawansowane modele mają za to poziomu nacisku nawet 8129. Wysoka czułość urządzenia jest niezbędna dla profesjonalnych grafików i malarzy. Fotograf natomiast nie będzie raczej korzystać z całego potencjału bardzo wrażliwego pióra. W takim przypadku wystarczy urządzenie o mniejszym poziomie nacisku.
Zwróć uwagę na rozmiar tabletu. Dostępne są różne rozmiary, zwykle odzwierciedlone tymi samymi oznaczeniami, jakimi posługuje się branża modowa. Idąc tym tropem, rozmiar S w zupełności wystarczy dla grafika amatora, próbującego dopiero swoich sił w cyfrowej rzeczywistości. Rozmiar M przeznaczony jest dla wszystkich twórców, których monitor graficzny będzie większy niż 27 cali. Profesjonalni graficy i artyści digital painting korzystają zazwyczaj z tabletów w rozmiarze L.
Rozdzielczość tabletów graficznych określana jest poprzez lpi, czyli linie na cal. Prostsze modele posiadają rozdzielczość ok. 2540 lpi, co jest w pełni wystarczające dla wszelkich monitorów Full HD. Jeżeli jednak korzystamy z rozdzielczości UHD, zalecana jest większa rozdzielczość tabletu.
Jaki tablet graficzny dla początkujących
W nauce obsługi tego typu urządzeń, panuje zasada, że “nauka czyni mistrza”. Do tabletu graficznego potrzeba czasu na przyzwyczajenie się oraz wyczucie. Nie jeden żółtodziób po kilku pierwszych dniach użytkowania, miał ochotę wyrzucić go przez okno. Warto więc w pierwszej kolejności więcej zainwestować w cierpliwość niż w sam sprzęt, a z czasem zauważymy, jak wiele czasu i wysiłku można zaoszczędzić dzięki temu genialnemu urządzeniu.
Nowe technologie mogą wspierać zdolności plastyczne także u najmłodszych użytkowników. Tablet piórkowy może wprowadzić dziecko w świat profesjonalnych narzędzi graficznych. Jeżeli tylko dziecko wykazuje zdolności i plastyczną pasję, takie możliwości mogą zaowocować w przyszłości płynnymi zdolnościami w zawodowym środowisku. Należy jednak zadbać o to, aby junior był już zaznajomiony wcześniej z tradycyjnymi narzędziami artystycznymi oraz komputerem. Nie da się jednak ukryć, że we współczesnym świecie tablet graficzny może otworzyć przed dzieckiem zupełnie nowe perspektywy.