Jak sprawdzić czy zasilacz do laptopa działa?
Jeśli komputer zachowuje się dziwnie lub ulega awarii losowo, trudno jest potwierdzić przyczyny. Czasami problem z komputerem jest spowodowany problemami z oprogramowaniem, ale czasami jest wywoływany przez problemy ze sprzętem. Jeśli jest to drugi przypadek, możesz obawiać się, że twój komputer umiera, ale trudno jest zdiagnozować, który komponent się psuje. Częścią rozwiązywania problemów powinno być testowanie zasilacza. Ponieważ zasilacz jest źródłem energii, poważne problemy mogą pojawić się, gdy zacznie się psuć. Jako centralny koncentrator energii komputera, jeśli zasilacz się zepsuł, komputer nie uruchomi się. Ale martwy komputer nie zawsze oznacza, że zasilacz idzie źle i być może jest to problem z zasilającym lub płytą główną. Jeśli podczas uruchamiania lub korzystania z komputera zostanie zamknięty, zasilacz może być martwy. Jeśli wyłączenie komputera nastąpi w momentach dużego stresu, na przykład w grach lub kodowaniu wideo, powinieneś zachować szczególną czujność. Dzieje się tak, ponieważ zasilacz nie może sprostać wymaganiom komputera. Ale czasami jest to oznaką przegrzania procesora, dlatego upewnij się, że procesor działa chłodno, a radiator nie ma kurzu. Awaria zasilacza może spowodować niebieski ekran, ale BSOD może być również spowodowany przez sprzęt komputerowy i sterowniki oprogramowania, problemy z dyskiem, wadliwą pamięć, nieprawidłowo działający sprzęt itp. Jeśli pojawi się niebieski ekran, nie podejrzewaj zasilacza od razu, ale pamiętaj, gdy sprawdzasz, co jest nie tak. Jeśli usłyszysz dziwne dźwięki z tyłu obudowy komputera, w której znajduje się przewód, może to oznaczać, że zasilacz się psuje. Jeśli zasilacz jest bardzo zepsuty, może zacząć wydzielać palący zapach lub wydalać dym. W takim przypadku musisz go natychmiast wymienić i nie używać go, dopóki go nie wymienisz. Jeśli wystąpią pewne objawy, problem z zasilaczami może być jedną z przyczyn. Nie pomoże to w całkowitym potwierdzeniu, że zasilacz naprawdę zawodzi. Dlatego powinieneś wykonać test, aby sprawdzić, czy twój zasilacz działa w sposób odpowiedni, czy też nie.
Jak otworzyć zasilacz do laptopa?
Zasilanie jest tym elementem systemu, który dostarcza moc / energię elektryczną do całego systemu komputerowego. Ponieważ cały komputer jest systemem elektronicznym, a system elektroniczny zawsze potrzebuje mocy, aby uruchomić i utrzymać swoje funkcjonowanie w prawidłowy sposób. W systemie stacjonarnym zasilacz to metalowa skrzynka, która zawiera transformator, kondensatory, przewody i diody itp. i przekształca moc w AC (prąd zmienny) na moc w DC (prąd stały), ponieważ komponenty w systemie wymagają tylko prądu stałego do funkcjonowania. Zasilacz pobiera zasilanie 110 V lub 220 V AC jako wejście przez wtyczkę zasilającą, jak pokazano na powyższym rysunku, a następnie przekształca je w inny zakres napięć, jak dla wymagań różnych komponentów w systemie. Wyjście zasilacza zawiera kilka złączy, które zapewniają zasilanie ich odpowiednich komponentów. Laptop nie ma zasilacza wewnątrz obudowy, który przekształca moc. Zamiast tego ma zasilacz sieciowy, który działa tak samo jak zasilacz i zapewnia zasilanie laptopa. Zasilacz sieciowy przekształca napięcie AC w napięcie stałe, obniża je, a następnie płyta główna przekazuje zasilanie do każdego komponentu w systemie, który wymaga zasilania. Otwieranie zasilacza od laptopa powinno odbyć się w sposób umiejętny. Nie jest konieczne otwieranie całej obudowy, tylko przełącznik zasilania. Musisz podgrzać plastikową część przełącznika za pomocą suszarki do włosów, abyś mógł złożyć grubą folię na ostrze noża do dywanów. Jeśli poluzujesz folię, zobaczysz górną część przełącznika, jest ona mocowana tylko za pomocą małej taśmy klejącej. Zdejmij górną część i wyczyść utlenione części przełącznika za pomocą pióra z włókna szklanego i środka do czyszczenia kontaktów. Złóż wszystko z powrotem. Innym sposobem jest to, aby użyć rozcieńczalnika do farb. Namocz ręcznik papierowy rozcieńczalnikiem do farby i zwilż żywicę epoksydową. Odczekaj około 10 minut i weź klin lub śrubokręt i miękkim młotkiem wyskocz żywicą epoksydową luźno z plastiku. Wkrótce zostanie utracony, gdzie można oderwać żywicę epoksydową i odsłonić. Jeśli nie ma rozcieńczalnika do farb, może również działać opalarka. Podgrzewaj sekcję na raz i powoli pracuj nad nią.
Jak naprawić spalony zasilacz do laptopa?
Naprawa zasilacza jest jednym z najtrudniejszych zadań dla elektronicznego warsztatu, a po opanowaniu obwodu i techniki naprawy, rozwiązywanie problemów z innymi typami obwodów, takimi jak kolor, pionowy, audio, wysokie napięcie i tak dalej, będzie szybsze. Jeśli dobrze wiesz, jak działają zasilacze lub zasilacze impulsowe, jesteś gotowy do naprawy wszelkiego rodzaju problemów z zasilaniem w każdym typie sprzętu. Zasadniczo wszystkie funkcje zasilania są prawie takie same, co polega na wytwarzaniu napięć wyjściowych dla różnych obwodów wtórnych. Gdy już wiesz, jak działa zasilacz, poznasz resztę. Problemy z zasilaniem mogą wystąpić w sekcji podstawowej lub dodatkowej. Nawet jeśli występują pewne problemy w najdalszej części dowolnego obwodu sprzętowego, takie jak zwarty układ scalony lub tranzystor w kolorowej płytce drukowanej monitora, zasilacz może nie działać lub po prostu migać. Za każdym razem, gdy zasilacz zostanie wysłany do naprawy, niezależnie od tego, czy jest to zasilacz impulsowy monitora, czy zasilacz komputerowy, najpierw przetestuję zasilacz przed otwarciem obudowy. Problemy z zasilaniem można podzielić na brak zasilania, niską moc wyjściową, odcięcie zasilania po czasami lub po włączeniu, zasilania i wyższe napięcie wyjściowe. Jeśli potwierdziłeś, że działa druga strona komponentów zasilacza, musisz rozlutować wszystkie komponenty po stronie podstawowej i przetestować wszystkie komponenty w niej. W tym miejscu potrzebna jest prawdziwa umiejętność rozwiązywania problemów. Zrozumienie i wiedza o tym, jak testować podstawowe komponenty elektroniczne, jest bardzo ważna, w przeciwnym razie będziesz miał trudności ze znalezieniem usterki. Jeśli jesteś nowy w tej elektronicznej linii naprawczej, gorąco polecam sprawdzenie każdego pojedynczego elementu w obwodzie zasilania, a po jego zdobyciu możesz zlokalizować usterkę za pomocą testu napięcia, a nawet zidentyfikować usterkę według sekcji.
Jest to tak powszechne zjawisko, że prawdopodobnie doświadczyłeś tego z pierwszej ręki. Wtyczka zasilacza, która trafia do notebooka, zaczyna się łuszczyć. Musisz poruszyć przewodem, przekręcić go w określonej pozycji lub napiąć przewód, składając go pod komputerem, aby działał. Wymiana zasilaczy może kosztować setki złotych, ale często można je naprawić za darmo, jeśli masz już niezbędne materiały. To samo może się zdarzyć z wtyczką dowolnego rodzaju zasilacza, ale najczęściej dzieje się tak w przypadku zasilaczy do notebooków, zwłaszcza tych z koncentrycznymi. Dzieje się tak dlatego, że ludzie noszą ze sobą notebooki i ich zasilacze przez cały czas, a ciągłe owijanie i rozpakowywanie przewodu, w połączeniu z manipulowaniem wtyczką, może spowodować jego awarię. To nie wtyczka psuje się na zasilaczu, ale sam przewód, a dokładniej połączenia między przewodem a wtyczką zawodzą. Zdarza się to często również w przypadku słuchawek, ale zwykle są one niemożliwe do naprawienia ze względu na rodzaj użytego przewodu; na szczęście są niedrogie w wymianie. Jeśli masz zasilacz, który działa z przerwami, zwłaszcza gdy poruszasz wtyczką, jest bardziej niż prawdopodobne, że przewody odłączyły się od samej wtyczki lub że zwisają (dotykając się nawzajem). Tak czy inaczej, naprawa jest taka sama. Nawiasem mówiąc, powinieneś przestać poruszać wtyczką i albo ją naprawić, albo wymienić zasilacz, ponieważ poruszanie wtyczką może uszkodzić gniazdo w notebooku, a naprawa jest skomplikowanym i ryzykownym procesem. Zawsze najlepiej jest, jeśli możesz potwierdzić, gdzie jest problem przed rozpoczęciem naprawy laptopa. Jeśli masz woltomierz, łatwo jest sprawdzić napięcie wyjściowe wtyczki i sprawdzić, czy zmienia się ono podczas poruszania przewodem. Jeśli napięcie nie zmienia się, gniazdo w notebooku może zostać uszkodzone i ponownie naprawa, która jest skomplikowana i ryzykowna.