Postępująca miniaturyzacja sprawiła, że producenci sprzętu komputerowego opracowali tanią alternatywę dla autonomicznych, dedykowanych układów grafiki. Zintegrowana karta GPU stanowi obecnie popularne rozwiązanie w niewymagających zastosowaniach biurowych.
W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać bardziej wydajne, lecz droższe podzespoły albo elementy zespolone z płytą główną. Nasz artykuł pomoże rozstrzygnąć co wybrać, zależnie od tego, czy komputer wykorzystujemy do prostych zadań, czy gier i grafiki 3D.
Korzyści i wady wyboru zintegrowanej karty graficznej
W ostatnich latach zintegrowana karta graficzna stała się popularnym wyborem, stanowiąc tanią alternatywę dla układów dedykowanych. Jest ona wystarczająca do zastosowań biurowych, jak i podstawowych zadań biznesowych oraz odtwarzania filmów w Full HD.
Dużą zaletą takiego rozwiązania jest fakt większej miniaturyzacji całego urządzenia i mniejszego poboru energii. Energooszczędność idzie w parze z niższą emisją ciepła. Jest to doskonały wybór w przypadku laptopów. Pozwala znacząco wydłużyć czas pracy akumulatora.
Jeżeli zamierzamy wykorzystywać sprzęt do celów rozrywkowych i uruchamiać najnowsze tytuły gier komputerowych, to zintegrowana GPU może okazać się niewystarczająca. Pozwoli ona jedynie na płynne granie w starsze wydania o niedużych wymaganiach sprzętowych.
Układ graficzny zespolony z płytą główną nie będzie także odpowiednim wyborem dla osób, które zawodowo zajmują się tworzeniem grafiki 2D oraz 3D, a także zaawansowanymi symulacjami naukowymi. W takich wypadkach często wybiera się zespół kilku GPU.
Zalety i wady wydajnej, dedykowanej karty GPU
Podstawową zaletą, jaką daje nam dedykowana karta graficzna, jest dużo wyższa wydajność niż w przypadku zintegrowanej GPU. Jest to istotne zarówno dla zapalonych graczy i celów rozrywkowych, jak i profesjonalistów korzystających z narzędzi do tworzenia grafiki 3D.
Korzyścią z wyboru tej opcji jest również możliwość korzystania z szybkiej, wbudowanej pamięci RAM, która nie jest współdzielona z innymi podzespołami. W efekcie możemy w pełni wykorzystać moc układu, bez względu na obciążenie procesora czy dysku twardego.
Warto pamiętać, że wybór dedykowanej karty GPU wiąże się z większym wydatkiem na zakup komputera. Determinuje on także wyższy pobór mocy, a co za tym idzie kupno wydajniejszego zasilacza, co ma wpływ na koszty energii elektrycznej i eksploatacji sprzętu.
Istotny jest również fakt większego nagrzewania się zestawu, co może być problematyczne szczególnie w przypadku laptopów. Może się okazać, że wybór wysokiej klasy układu graficznego spowoduje niższy komfort pracy, a zarazem dużo krótszy czas pracy na baterii.
Wybór karty graficznej do pracy i domu
Decydując się na wybór karty graficznej do pracy i domu, warto zastanowić się, do jakich celów będziemy wykorzystywać sprzęt. W przypadku zastosowań biurowych i ultramobilnych laptopów najlepszym rozwiązaniem są układy zintegrowane.
Jeśli chcemy grać w najnowsze, wymagające sprzętowo tytuły gier komputerowych albo tworzymy grafikę 3D, to zdecydowanie lepszym wyjściem będzie dedykowane GPU. Znacząco podniesie ono wydajność zestawu komputerowego.