Praktyczny zasilacz awaryjny UPS to często niedoceniany sprzęt, szczególnie przez domowych użytkowników komputerów. Umożliwia on podtrzymanie zasilania urządzeń w czasie przerwy w dostawie prądu do naszego mieszkania. Kiedy warto zdecydować się na jego zakup?
Co to jest zasilacz awaryjny UPS?
Samo urządzenie może przybierać różne formy, lecz w istocie jest to sprzęt wyposażony w akumulator podtrzymujący zasilanie, mający kilka gniazd, poprzez które podłączamy do niego komputery, drukarki, routery, serwery i wszystko, co chcemy zabezpieczyć przed zanikiem napięcia w instalacji elektrycznej.
Pełni on także rolę dodatkowej ochrony przed przepięciami i wyładowaniami atmosferycznymi, gdyż zazwyczaj jest wyposażony w specjalne filtry. Jest również przydatny, gdy wykonujemy ważne operacje, takie jak aktualizacja systemu BIOS, podczas których nie może dojść do przerwy w dostawie prądu (grozi to nieodwracalnym uszkodzeniem sprzętu).
Na co zwrócić uwagę wybierając zasilacz UPS?
Główną cechą opisującą możliwości, jakie oferuje zasilacz lub listwa UPS jest moc podawana przez producenta w woltoamperach, czyli VA. Do domowych zastosowań zazwyczaj wystarczy urządzenie, które ma ten parametr na poziomie ok. 500 VA. Powinno to wystarczyć na kilka minut pracy, a więc na ewentualne zapisanie dokumentów i prawidłowe zamknięcie systemu.
Warto pamiętać, że w przypadku coraz popularniejszych laptopów, które wypierają z rynku komputery stacjonarne, mamy do dyspozycji baterię, która przeciętnie jest w stanie podtrzymać urządzenie na przynajmniej 2-3 godziny, a w przypadku nowoczesnych ultrabooków nawet 10-12 godz. Oczywiście nie zasilimy w ten sposób np. routera Wi-Fi.
Zasilacz UPS w formie listwy czy standardowego urządzenia?
Na rynku dostępne są zasilacze awaryjne UPS w formie niewielkich, estetycznych skrzynek, przypominających obudowę niewielkiego komputera PC albo domowego serwera plików. Można również spotkać rozwiązania bazujące na konstrukcji listwy przeciwprzepięciowej. Zazwyczaj te drugie oferują mniejszą pojemność, aczkolwiek wystarczającą do zastosowań domowych. Ich dodatkowym atutem jest minimalistyczny wygląd i niewielkie wymiary.
Często urządzenia podtrzymujące zasilanie w standardowej formie „pudełka” choć większe, są bardziej uniwersalnym rozwiązaniem, gdyż mają wymienne akumulatory. Dzięki temu nie musisz wymieniać sprzętu na nowy, gdy baterie ulegną zużyciu. W zależności od jakości konstrukcji i intensywności eksploatacji, ich żywotność jest szacowana na 2-5 lat.
Czy zasilacz awaryjny UPS jest niezbędny?
Wiele osób zastanawia się, czy w ich przypadku zasilacz awaryjny UPS jest niezbędny. Jeżeli korzystamy z komputera stacjonarnego, domowego serwera plików multimedialnych, routera Wi-Fi albo innych urządzeń, które pracują całą dobę, lecz nie mają podtrzymania bateryjnego, odpowiedź brzmi – zdecydowanie tak! Ważnym aspektem są tu również doskonałej jakości filtry zabezpieczające przed skutkami skoków napięcia w sieci elektrycznej.
Sprzęt podtrzymujący dostawy energii elektrycznej jest przydatny w każdym gospodarstwie domowym. Jeżeli nie mamy wielu urządzeń wymagających ciągłego zasilania, warto zdecydować się na niewielką, lecz praktyczną listwę UPS.