Problematyczne aktualizacje w systemie Windows 10
Razem z powstaniem oraz premierę produktu MS Windows 10 pojawiły się nowe możliwości, ale też i ograniczenia względem poprzednich edycji okienek od Microsoftu Sprawa ograniczeń dotyczy m. in. aktualizacji systemowych, bo nich będzie tutaj mowa, pisane. Nie wszyscy użytkownicy je chcą i na pewno nie od razu. Chodzi o aktualizacje, które są w zasadzie niewnoszące za wiele zmian, obok tych bardzo istotnych-odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w systemie. Rzecz jasna, oprócz aktualizacji bezpieczeństwa są udostępniane łatki, które mają za zadanie za łatać, czyli naprawić wykryte przez innych błędy
oraz groźne luki bezpieczeństwa.
Nie do końca lub nie od razu chciane aktualizacje systemu
Chodzi o mocno ograniczone decyzje użytkownika, tzw. ,,update na siłę,, , bowiem system zawsze wie najlepiej. Nawet kiedy zaczyna brakować miejsca na mało pojemnym nośniku typu EMMC to system operacyjny Windows 10 próbuje nadal je instalować. Bardzo często, ilekroć okazuje się niemożliwe zainstalowania żądanych uaktualnień przez system z powodu braku wolnego miejsca na dysku. W takiej sytuacji system wyświetla komunikaty informujące o potrzebie: usunięcia danych i aplikacji z systemu. W celu zwolnienia cennych gigabajtów (GB) z przestrzeni dyskowej i tym samym umożliwienia procesu- dalszej instalacji aktualizacji systemu.
Windows 10 jest preinstalowany (znacz, zainstalowany) obecnie na o różnych urządzeniach. W niektórych przypadkach o zbyt: małej pojemności dysku twardego, na którym zainstalowany został przez np. producenta system operacyjny (ang. OS-Operating System).
Naprzykrzające się, natarczywe aktualizacje – próba ograniczenia ich częstotliwości instalacji
Droga na skróty (za pomocą skrótów klawiatury). W tym celu na klawiaturze fizycznej należy kolejno wcisnąć kombinacje klawiszy:
nacisnąć klawisz z logo Windows, prozaicznie tłumacząc (w uproszczeniu jest to klawisz z firmową flagą systemu Windows, czyli tzw. słynny ,,Winkey,, następnie nacisnąć klawisz ,,R,,. Pojawi się nowe okno w lewym dolnym rogu ekranu okienko z białym polem tekstowym o nazwie,,uruchom,,. W polu tekstowym za pomocą klawiatury należy wydać systemowi polecenie (komendę) o treści: services. msc i zatwierdzić klawiszem ,,Enter,,.
Po chwili pojawi się nowe okno na tle pulpitu ze wszystkimi obecnymi usługami dostępnymi w naszym systemie Windows.
Uwaga!: można też klika razy wciskać klawisz ,,W,, dopóki kursor nie zjedzie do pozycji i nie zaznaczy jej kolorem o nazwie ,,Windows Update,,.
Po dotarciu do tej konkretnej pozycji Windows Update wystarczy kliknąć LPM (lewy przycisk myszy) na opcje właściwości i wybrać polecenie ,,wyłącz ,,za pomocą PPM (prawy przycisk myszy) – polecenie to wyłącza funkcjonowanie usługi Windows Update w systemie MS Windows (dotyczy również starszych wersji okienek od MS).
Uwaga!: powyższą czynność można również wykonać za pomocą klawisza ,,ctrl,, – pojawia się wówczas: kontekstowe menu (najczęściej koloru szarego), w którym trzeba wybrać pozycję,,właściwości,,.
Po zatwierdzeniu opcji ,,wyłącz,, wystarczy nacisnąć przycisk ,OK,, lub ,,Zastosuj przez kliknięcie PPM, i uruchomić ponownie komputer.
Tradycyjna forma wykonania czynności poprzez wejście w Panel Sterowania
Pierwsze trzeba uruchomić aplet (wbudowaną aplikację w system) o nazwie ,,Panel Sterowania.- kolejno wejść w zakładkę ,,Sprzęt i dźwięk-dalej ,,kliknąć kursorem myszy na pozycję ,, Menadżer urządzeń,, [w starszych wersjach z rodziny systemów Windows nazewnictwo funkcji oraz ich opis może być nieco inne).
Gotowe, od teraz aktualizacje powinny być przynajmniej mniej uciążliwe dla użytkownika. Niestety nie da się ich wyłączyć w Windows 10 całkowicie, Zawsze i tak któregoś razu będziemy poproszeni i potwierdzenie oraz wyboru czasy instalacji tzw.: ,, aktualizacji krytycznej systemu lub jego nowszej wersji.