Dysk twardy to jeden z najważniejszych, a najbardziej niedocenianych elementów komputerowego wyposażenia. Jest on odpowiedzialny nie tylko za magazynowanie danych, ale także za szybkość zapisu i przesyłu informacji między poszczególnymi partycjami, co sprawia, że np. przenoszenie jednego pliku do drugiego czy wrzucanie treści z dysku zewnętrznego na komputerowy zależy od jego wyboru. Jak tego dokonać?
Charakterystyka dysków twardych
Na początku dobrze jest przekonać się, jakie są możliwości w tym zakresie, czyli w czym można wybierać. Dyski twarde dzielą się na dwa podrodzaje: dyski twarde SSD oraz dyski HDD.
Drugi typ jest bardziej powszechny i tańszy. HDD to zwykły, talerzowy dysk twardy, który zapisuje i odczytuje dane poprzez głowice. Są to elementy ruchome, więc dysk HDD jest głośniejszy niż SSD. Jest też większy, cięższy i bardziej narażony na awarie, przede wszystkim w laptopach, które z zasady mogą być przenoszone.
Typ SSD to szybki dysk, który pojawił się dopiero kilkanaście lat temu. Jest dyskiem półprzewodnikowym, nadpisywanie danych odbywa się tu bez ruchomych elementów, co sprawia, że dysk ten jest niewrażliwy na wstrząsy. Do tego osiąga prędkość zapisu o wiele wyższa niż HDD. Są szybkie, lekkie, kompaktowe i bezawaryjne, jednak mają podstawową wadę – to stosunek ceny do pojemności.
SSD czy HDD na co dzień?
Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że wybierając odpowiedni dysk komputerowy, musisz dopasować go do specyfiki pracy, którą na tym komputerze wykonujesz. Oznacza to, że nie zawsze będziesz musiał kupić mniejszy i sprawniejszy dysk SSD. Dyski HDD są tańsze i pojemniejsze, więc warto je mieć w komputerze. Na co dzień, gdy nie zależy Ci na szybkim działaniu komputera i nie przetwarzasz wielkich ilości danych, możesz poprzestać na HDD.
Jednak różnicę odczujesz od razu. Oczywiście, gdybyś zamontował SSD. To dysk niezwykle szybki przy HDD, więc często warto dopłacić przynajmniej drugie tyle za o połowę mniejszą pojemność. Warto też pamiętać, że nawet mniejszy dysk SSD będzie wygodniejszy niż wolny komputer z dużą ilością wolnego miejsca do przechowywania danych. Dlatego mimo wszystko lepiej skorzystać z chmury i czerpać przyjemność z SSD nawet w codziennych warunkach.
Rozwiązanie odpowiednie do okoliczności
Warto przy okazji jednak wspomnieć o tym, że dysk SSD nie jest zawsze taki sam. Kwestia konstrukcji i złącza jest niezwykle ważna, więc i tutaj warto poszukać rozwiązania adekwatnego do możliwości i oczekiwań. Złącze SATA jest przestarzałe i o wiele wolniejsze niż nowoczesne złączę M.2 PCI Express. To drugie jest jednak najdroższe, a do tego wymaga także odpowiedniego portu w płycie głównej.
Warto także czasami przeanalizować rozwiązanie skupiające się na dwóch dyskach. Wystarczy zapewnić sobie miejsce na przechowywanie na dysku HDD oraz miejsce na przetwarzanie systemu na dysku SSD, wówczas nie musi być on aż tak pojemny, aby cieszyć się szybkim działaniem komputera i wygodnym używaniem go w każdych warunkach.