Statystyki mówią jasno, że najpopularniejszym systemem operacyjnym uniwersalnego zastosowania, zarówno w domu, jak i w biurze jest Microsoft Windows. Płatne rozwiązanie, mimo stosunkowo wysokiej ceny jest bardzo powszechne na całym świecie.
W pakiecie otrzymujemy jednak praktycznie wszystkie narzędzia, wystarczające do codziennego korzystania z komputera, a także funkcjonalności zapewniające bezpieczeństwo.
Na drugim biegunie jest system Linuks. Dużo rzadziej spotykany na urządzeniach użytkowników domowych, jak i na służbowych laptopach. Jest doceniany za wysoki poziom zabezpieczeń oraz fakt, że możemy go pobrać i użytkować zupełnie za darmo. Czy warto zainstalować Linux na swoim komputerze?
Czym jest system operacyjny Linux?
Dostępny bezpłatnie wraz z otwartymi źródłami (czyli ogólnodostępnym kodem) system operacyjny jest rozwiązaniem stosowanym zarówno w tradycyjnych zastosowaniach, jak i serwerowych czy też bardziej niekonwencjonalnych – routery, telefony i inne urządzenia elektroniczne. Jego historia ma swój początek w 1991 r., a za pierwszego twórcę jego jądra uważa się fińskiego programistę Linusa Torvaldsa.
Jego nieoficjalnym logiem jest pingwin nazwany imieniem Tux, który został również stworzony przy pomocy darmowego środowiska graficznego dystrybuowanego w duchu Open Source, czyli programie GIMP. Projektantem był Larry Ewing, który narysował go w 1996 r.
Jakie są zalety i wady systemu Linuks?
Podobnie jak inne dostępne na rynku rozwiązania system operacyjny Linux ma wiele zalet, jak i wad. Wszystko zależy od celu, w jakim go stosujemy. Jakie są korzyści z jego użytkowania?
- Jest darmowy i może być modyfikowany zgodnie z potrzebami użytkownika.
- Zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.
- Nie obciąża sprzętu zbędnymi dodatkami.
- Charakteryzuje go duża wydajność i stabilność działania.
Wadą jego stosowania, szczególnie jeżeli chcielibyśmy użytkować go w firmie, jest konieczność przeszkolenia pracowników. Tzw. nietechniczne osoby mają trudność w nauczeniu się obsługi nowego rozwiązania. Może się okazać, iż fakt, że Linuks jest bezpłatny, zostanie przesłonięty przez koszty, jakie trzeba będzie ponieść na niezbędne szkolenia.
Gdzie znajduje zastosowanie Linux?
Otwarto źródłowy Linux jest powszechnie wykorzystywany nie tylko w użytku domowym i do zwykłych prac biurowych. Znajduje zastosowanie jako system operacyjny m.in. do:
- rozwiązań serwerowych – hosting, e-mail, bazy danych,
- technologii cloudowych,
- urządzeń sieciowych – routery, switche zarządzalne,
- elektroniki użytkowej – telewizory, automatyka domowa,
- sprzętu medycznego – tomografy, USG,
- telefonów komórkowych i tabletów.
Warto wspomnieć, że z jego wykorzystaniem stworzono stosowany w smartfonach wielu marek Android OS. Jest on również używany przez Wall Street i giełdę w Londynie.
Linux – sposób na oszczędność pieniędzy czy strata czasu?
Dla wielu osób Linux wydaje się idealnym sposobem na zaoszczędzenie dużych kwot. Szczególnie przy użytku komercyjnym, gdzie koszty licencji na Windows są spore, jest to interesujące rozwiązanie. Barierą może być jednak koszt samego wdrożenia i szkoleń pracowników. Zależy to zatem od specyfiki zastosowania i poziomu technicznego ludzi, z którymi współpracujemy.