Dzisiaj trudno wyobrazić sobie życie bez własnego laptopa, który służy nam do pracy, nauki lub po prostu relaksu. Niestety wszystkie urządzenia elektroniczne mają jedną wadę – nie są niezniszczalne i ulegają przeróżnym awariom. Jakie są najczęstsze przyczyny awarii i jak sobie z nimi radzić? Na co zwrócić uwagę przy doborze firmy, która zajmuje się serwisem i naprawą laptopów? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te wszystkie pytania.
Najczęstsze rodzaje awarii laptopów
Bez względu na to, czy kupiłeś laptopa za kilka tysięcy złotych, czy dalej korzystasz ze swojego starego i wysłużonego sprzętu, możesz spotkać się z sytuacją, w której Twoje urządzenie odmówi posłuszeństwa. Poniżej przedstawimy pięć rodzajów usterek, które statystycznie zdarzają się najczęściej.
Zbita matryca
Ekran laptopa jest jego najdelikatniejszą częścią. Zwykle przyczyną zbicia matrycy będzie uszkodzenie mechaniczne spowodowane nagłym upadkiem sprzętu, jego nieprawidłowym zamknięciem lub przypadkowym uderzeniem. Wystarczy, że położysz na klawiaturze laptopa ołówek i zapominając o tym fakcie, kończąc pracę lub oglądanie ulubionego filmu, zamkniesz urządzenie. Efekt tego zdarzenia będzie opłakany dla Twojego sprzętu i staniesz przed koniecznością naprawy laptopa.
Przegrzanie
Przyczyna przegrzewania się laptopa jest prosta – jego użytkownicy nie oddają go do okresowego czyszczenia. W zasadzie każdy nowoczesny laptop ma wbudowany system chłodzenia powietrzem. Kurz i zabrudzenia dostają się do urządzenia przez kanały wentylacyjne i stopniowo osadzają się na jego podzespołach wewnętrznych. Jeżeli takie zanieczyszczenia nie zostaną usunięte w odpowiednim czasie, to urządzenie stopniowo zacznie się przegrzewać, czego sygnałem będzie jego głośniejsza praca. Ostatecznie laptop zacznie spowalniać i może wyłączać się podczas regularnej pracy. Tylko bardzo dokładne wyczyszczenie laptopa może sprawić, że wróci on do swojej poprzedniej sprawności. Należy pamiętać, że nigdy nie powinniśmy dopuszczać do jego przegrzewania, bowiem może to spowodować uszkodzenie jego poszczególnych podzespołów.
Uszkodzenie dysku
Uszkodzenie dysku twardego jest jedną z najczęstszych awarii w laptopie. Przyczyną usterki może być naturalne zużycie, jak i uszkodzenie mechaniczne lub niewłaściwe użytkowanie. Każdy dysk twardy ma określoną żywotność i wraz z upływem lat ulega stopniowemu zużyciu.
Nadto zalecamy, abyś delikatnie obchodził się ze swoim urządzeniem. Jeżeli wkładasz laptopa do teczki, to zrób to ostrożnie. Podobnie postępuj jak układasz go na blacie lub innej powierzchni. Dysk jest bardzo podatny na różnego rodzaju wibracje, toteż bądź bardzo delikatny, szczególnie wtedy, gdy laptop jest włączony. Z praktyki wynika również, że przyczyny awarii dysku twardego są spowodowane niewłaściwym używaniem urządzenia. Pamiętaj, zamknięcie obudowy laptopa nie jest tożsame z jego wyłączeniem.
Ciągła i wielogodzinna praca w takich okolicznościach może przyśpieszyć proces uszkodzenia dysku twardego. Pierwszymi oznakami powstania problemów będzie znacznie spowolnienie działania laptopa oraz częste awarie systemu operacyjnego. Wówczas konieczne stanie się zbadanie tego podzespołu za pomocą specjalistycznych programów informatycznych przez profesjonalny serwis laptopów oraz jak najszybsze utworzenie kopii zapasowej plików w celu zabezpieczenia danych.
Uszkodzenie gniazda ładowania
Laptop nie ładuje się, mimo że został podłączony do zasilania? Prawdopodobnie uszkodzeniu uległo gniazdo zasilania. Tego typu awaria najczęściej powstaje na skutek niewłaściwego używania laptopa. Często zdarza się tak, że zapominając o tym, że urządzenie jest podłączone do prądu, gwałtowanie podnosimy je – tworząc tym samym mikrouszkodzenia gniazda zasilania. Tutaj działa efekt skali, wiele tego typu zaniedbań sprawi, że małe uszkodzenia, przerodzą się w poważny problem. Sprawdź również jak zadbać o samą baterię w laptopie, by wytrzymała z nami jak najdłużej.
Zalanie
Nie zaleca się jedzenia i picia przed laptopem. Chociaż każdy ma tego świadomość, to niewiele osób stosuje się do tych zaleceń. Jeżeli jakikolwiek płyn dostanie się pod klawiaturę laptopa, to może spowodować poważne i nieodwracalne uszkodzenia. Najgorsze jest to, że laptop może ulec tak poważnej awarii, że niemożliwe stanie się odzyskanie zapisanych na nim danych. Dlatego też apelujemy, aby posiłki spożywać w innym miejscu do tego przeznaczonym, niekoniecznie w pobliżu laptopa lub innego sprzętu elektronicznego.
Podsumowanie
Każdy sprzęt elektroniczny jest podatny na różnego rodzaju awarie i uszkodzenia, których niestety nie zawsze będą mogły być usunięte. Naprawa urządzeń elektronicznych jest często kosztowna i czasochłonna. Aby uniknąć nieprzewidzianych zdarzeń, przestrzegaj zasad, o których mówiliśmy w niniejszym artykule. Dbaj o swojego laptopa, używaj go bezpiecznie i ostrożnie, a gdy wystąpi jakiś problem, skontaktuj się z zaufanym serwisem laptopów.