Z laptopów korzystamy niemal wszyscy. Cenimy je nie tylko za ich niewielkie rozmiary, ale przede wszystkim za możliwość pracy bez źródła zasilania. Zapewnia to pojemna bateria. Zazwyczaj żywotność baterii jest krótsza niż żywotność laptopa. Zużyta bateria szybko traci pojemność i pozbawia nas podstawowego atutu laptopa, którym jest mobilność.
Spadek wydajności baterii powinien martwić również tych, którzy korzystają z laptopa stale podłączonego do prądu. Sprawna bateria chroni nas przed utratą niezapisanych danych w przypadku nagłego wyłączenia prądu lub awarii zasilacza. Niewłaściwe użytkowanie może bardzo szybko zmniejszyć jej wydajność.
Rodzaje baterii w laptopach
Technologia produkcji baterii do laptopów przechodzi podobną ewolucję jak cały sprzęt komputerowy. Stosowane początkowo baterie niklowo-kadmowe zostały zastąpione przez wydajniejsze i bezpieczniejsze dla środowiska baterie litowo-jonowe i litowo-polimerowe. Różnią się one sposobem użytkowania. W sieci można spotkać wiele porad dotyczących prawidłowego postępowania z bateriami. Niektóre z nich jak np. konieczność regularnego całkowitego rozładowywania baterii oraz wyjmowania baterii w przypadku pracy na kablu, dotyczą baterii starych typów. Postępowanie w ten sposób z najpopularniejszymi obecnie bateriami litowo-jonowymi jest szkodliwe, a nawet może doprowadzić do ich uszkodzenia. Sposób postępowania zależy od rodzaju akumulatora, jaki został zamontowany. W nowoczesnych lekkich laptopach i ultrabookach baterie są wbudowane i wyposażone w system kontroli poziomu naładowania. Nie ładują się nigdy do 100% i nie rozładowują do zera.
Jak przedłużyć życie baterii laptopa?
Trzeba wiedzieć jak pielęgnować baterię w laptopie, żeby służyła nam jak najdłużej. Musimy przestrzegać kilku zasad. Warto po pierwszym uruchomieniu przeprowadzić kalibrację baterii, żeby system nadzorujący poziomem jej naładowania w pełni wykorzystywał jej możliwości. W czasie pracy należy zadbać o to, żeby zminimalizować niepotrzebny pobór energii. Każdy element podłączony do gniazda USB (myszka, pendrive) pobiera energię z laptopa, więc lepiej korzystać z touchpada, a pendrive lub dysk zewnętrzny podłączyć tylko wtedy, gdy jest niezbędny.
Zmniejszenie jasności ekranu (ale bez szkody dla naszego wzroku), rezygnacja z podświetlania klawiatury i usunięcie programów działających w tle także wydajnie zmniejszy pobór prądu. Po skończonej pracy wiele osób pozostawia komputer w stanie uśpienia, zapominając o tym, że on nadal pobiera energię.
Współczesne baterie nie znoszą pełnego rozładowywania, dlatego, gdy pracujemy bez kabla, nie należy czekać na moment, gdy laptop zacznie nam sygnalizować, że lada moment sam się wyłączy. Gdy wskaźnik poziomu naładowania baterii spadnie poniżej 50% to znak, że trzeba podłączyć kabel. Nie musimy wyjmować baterii z urządzenia stale podłączonego do zasilania, ale dobrze jest średnio raz w tygodniu dać mu szansę pracy bez kabla. Baterii wyjętej z laptopa nie zostawiamy rozładowanej, może ją to całkowicie zniszczyć. Należy bezwzględnie unikać przegrzania.
Niesprawny wewnętrzny system chłodzenia laptopa, gromadzący się w nim kurz, zatkanie kratek wentylacyjnych np. podczas pracy w łóżku, wystawienie urządzenia na działanie promieni słonecznych lub zamknięcie w nagrzanym aucie mogą szybko uśmiercić najbardziej wydajny akumulator. Zbyt niska temperatura też szkodzi, ale nasz sprzęt rzadko bywa na nią narażony.
Oryginał czy zamiennik?
Nie warto czekać na moment, w którym bateria nagle odmówi nam posłuszeństwa. W krańcowym etapie spadku jej wydajności komputer może nam podawać błędne informacje dotyczące poziomu naładowania i czasu pracy, który nam pozostał. Pozostaje nam podjąć decyzję o zakupie nowej baterii.
Wymieniamy baterię w laptopie – oryginał czy zamiennik?Nowa bateria może przyspieszyć działanie komputera, ale trzeba wiedzieć gdzie i jak ją kupić. Oryginalna bateria z pewnością będzie miała parametry dokładnie takie same jak dotychczasowa, ale może nas zniechęcić jej wysoka cena. Poza tym może się okazać, że oryginalna bateria jet już niedostępna. Pozostaje poszukać zamienników. Każdy akumulator ma swoje oznaczenie. Zazwyczaj jest to ciąg liter i cyfr występujący po słowie Model lub Replice. Bez znaczenia jest natomiast numer seryjny (S?N). Niezwykle ważna jest wartość napięcia. Poważna usterka laptopa może być spowodowana niedopasowaniem napięcia baterii do napięcia pracującego komputera. Czas pracy bez zasilania zależy od jej pojemności wyrażonej w Ah, możemy bez przeszkód kupić baterię o pojemności większej, niż dotychczasowa. W przypadku akcesoriów pochodzących z niepewnych źródeł pojemność rzeczywista może być niższa niż deklarowana przez producenta, może być również niezgodność poziomu napięcia z tym, jakie jest zapisane na tabliczce znamionowej. W sprzedaży krążą też podróbki produktów oryginalnych.
Kupując nową baterię do laptopa, możemy poprawić jego funkcjonowanie. Możemy też narazić się na poważne szkody, zwłaszcza gdy decydujemy się na zakup z niepewnego źródła, kierując się jedynie wyjątkowo atrakcyjną ceną. Lepiej nie ryzykować i kupić baterię u sprawdzonego i doświadczonego sprzedawcy z pełną gwarancją jej prawidłowego funkcjonowania.