Na czas działania baterii wpływ ma wiele czynników – bardziej lub mniej zależnych od sposobu jej użytkowania. Z tego powodu, warto więc robić wszystko by służyła nam ona jak najdłużej. Nie jest to tak proste, jak niektórym może się wydawać – zwykły użytkownik nie zdaje sobie sprawy jak wrażliwa jest bateria do laptopa – lecz można temu w łatwy sposób zapobiec!
Najczęściej spotykane usterki, to zazwyczaj krótki czas działania laptopa na baterii, fałszywe dane co do procentu naładowania baterii, długie ładowanie. Gdy u swojego laptopa zauważymy takie objawy, nie zostaje nam nic innego niż serwis komputerowy, lub kupno nowego akumulatora.
Czynnikami wpływającymi na żywotność baterii są najczęściej:
- zły sposób rozładowywania baterii,
- zły sposób ładowania baterii,
- użytkowanie laptopa ciągle pod ładowarką.
Przyjrzyjmy się im bliżej!
Jak rozładowywać baterię do laptopa?
To pytanie może wydawać się specyficzne, lecz sposób w jaki rozładowujemy baterię, może znacząco wpłynąć na jej żywotność. Wielu z użytkowników laptopów podłącza baterię dopiero po wyświetleniu się ostrzeżenia na ekranie, które pojawia się zazwyczaj po osiągnięciu 5-10 procent naładowania. Jest to błąd popełniany nagminnie przez szarych użytkowników wszystkich mobilnych urządzeń.
W przypadku ogniw litowo-jonowych, (które, warto wspomnieć – całkowicie dominują na rynku) za dolną granicę przyjęło się – to nie żart – 50% zużycia baterii. Oczywiście, nie musimy być aż tak zapobiegawczy – są to wartości umowne, choć poparte badaniami. Wystarczy, że będziemy utrzymywać poziom naładowania baterii od laptopa nie niżej niż 20 procent – nie będziemy musieli cały czas chodzić po ładowarkę, a i tak znacznie zwiększymy jej żywotność.
Co z ładowaniem naszego akumulatora?
Okej, kwestia rozładowywania za nami. Gdy już rozładujemy energię z naszej baterii od laptopa, zaczniemy zastanawiać się jak ją uzupełnić – ta pozycja w naszym zestawieniu jest niesamowicie ważna.
Przeciętny użytkownik pomyśli, że zapewne należy ładować baterię do 100 procent, nie używając urządzenia przez czas ładowania – druga połowa jego toku myślenia będzie prawidłowa, lecz ładowanie baterii do pełna nie jest najlepszym wyjściem. W tym miejscu pozwolę znów przypomnieć o badaniach, które wykazały, że najlepszym poziomem energii w naszym akumulatorze jest 90 procent.
Z tego wynika, że musimy utrzymywać poziom od 20 do 90 procent, co niektórym może okazać się niewygodne, lecz w ten sposób zaoszczędzimy pieniądze i nasz czas.
Ciągłe ładowanie
W tym miejscu musimy się zatrzymać i zwrócić uwagę na pewną kwestię, mianowicie cykle ładowania. Każdy akumulator ma przewidzianą liczbę cykli ładowania – jeden pełen cykl to całkowite wyładowanie baterii i jej załadowanie do 100 procent.
Z uśmiechem na twarzy możemy pomyśleć, że najlepszym wyjściem będzie ciągłe ładowanie naszej baterii od laptopa – jest to oczywiście myślenie błędne. Z jakiego powodu? Warto zwrócić uwagę na zachowanie baterii podczas takiej sytuacji.
Gdy przez cały czas jest ona u źródła energii, przechodzi w specjalny tryb – „tryb bateryjny”. W tym przypadku, bateria cały czas się rozładowuje do poziomu 95-96 procent, a następnie jest w mgnieniu oka uzupełniona do 100%. Mamy wtedy do czynienia z mini-cyklami, które są bardzo małe, lecz jest ich ogromna ilość – co znacząco wpływa na wydajność i żywotność baterii.
Co jeśli na przykład musimy mieć włączony laptop kilkanaście godzin bez przerwy dziennie? Jeśli pracujemy w jednym miejscu, możemy wyjąc baterię z laptopa, zaś jego samego podłączyć pod zasilanie – wtedy laptop działa podobnie do komputera stacjonarnego – z sieci. Sama nasuwa się wręcz kwestia przechowywania baterii, do której przejdziemy w następnym akapicie.
Przechowywanie baterii
Baterię od laptopa powinniśmy przechowywać w suchym i chłodnym (temperatura pokojowa wystarczy) pomieszczeniu. Parapet, okno, lodówka, garaż – tych miejsc unikajmy, bowiem bateria nie może być narażona na promienie słoneczne czy wahania temperatur. Akumulator nie powinien być tez całkowicie rozładowany – starajmy się utrzymać jego poziom naładowania w okolicach 70 do 80 procent.
Oszczędzanie energii
Ostatnią już kwestią w naszym zestawieniu będzie właśnie oszczędzanie energii, w niemałym stopniu wpłynie na żywotność naszej baterii od laptopa. Warto wykonać poniższe czynności:
- wyłączenie niepotrzebnych programów,
- mniejsza jasność ekranu,
- przejście w tryb uśpienia,
- odłączenie urządzeń zewnętrznych.
Prawidłowe użytkowanie baterii nie jest tak łatwe jak się nam wydaje, lecz mam nadzieje ze po przeczytaniu tego tekstu nie będzie on tak bardzo odległy. Warto dbać o swoją baterie – oszczędzimy swój czas i pieniądze, oraz będziemy rzadziej odwiedzać serwis komputerów.