Laptop jest urządzeniem, które towarzyszy nam niemal na każdym kroku. Stał się narzędziem umożliwiającym pracę zdalną w dowolnym miejscu na ziemi. Dzięki niemu wielu z nas zapomniało, czym jest biuro.
Praca na domowej kanapie. W ulubionej kawiarni. W coworkingach. Dla wielu nie jest to marzenie, a realia życia codziennego. Z pewnością napotkałeś się na wiele list, które przedstawiają wady pracy zdalnej. Jednak czy na którejkolwiek z nich było niebezpieczeństwo zalania sprzętu? Słyszysz o tym rzadko, jednak to nieszczęście dotyka wielu pracowników (i nie tylko zdalnych) każdego dnia. W końcu kto nie lubi pracować przy swojej ulubionej kawie? Jak w takim razie poradzić sobie z zalanym sprzętem?
Szybka reakcja – priorytet, gdy zalejesz sprzęt
Mimo że wszyscy różnimy się między sobą – reakcja przy zalanym laptopie w większości przypadków wygląda tak samo. Złość. Emocja, która ogarnie nawet największego zapaleńca teorii buddyjskich. Jest ona oczywista, jednak w tym przypadku liczy się spokój, opanowanie i… szybkie działanie. Podane poniżej rady sprawdzą się pod warunkiem, że wykonasz je jak najszybciej po feralnym zdarzeniu.
Ratowanie urządzenia – pierwsze kroki
Deadline goni nieubłaganie więc postanawiasz nadrobić zaległości w jeden wieczór. Rezygnujesz z kolacji zjedzonej przy stole, dlatego na Twoim biurku piętrzą się kolejne talerze… tuż obok wieży złożonej z kubków po kawie. W pewnym momencie precyzyjny manewr pomiędzy naczyniami się nie udaje, a na Twojej klawiaturze ląduje świeżo zaparzona kawa.
Zapomnij o tym, że jest świeża. I o deadlinie. W tej chwili najważniejszy jest Twój sprzęt.
- Odłącz zasilacz.
- Wyłącz urządzenie przez przytrzymanie przycisku Power.
- Wyjmij baterię. W przypadku urządzenia, którego bateria w laptopie jest zintegrowana, wciśnij przycisk resetu (najczęściej umieszczony na spodzie lub krawędzi bocznej laptopa wewnątrz niewielkiego otworu, wciśnij go przy użyciu cienkiego narzędzia np. pinezki).
Te trzy kroki są podstawą, która pozwala zminimalizować szkody, które może wyrządzić wylana substancja. A jest ona szczególnie niebezpieczna dla ekranu i płyty głównej urządzenia. Dlatego też otwórz maksymalnie laptop i połóż go skierowanego klawiaturą do podłoża. Możesz podłożyć pod niego ręcznik kuchenny, który będzie wchłaniał substancję.
W takiej pozycji pozostaw urządzenie na minimum 24 godziny. Największym błędem, jaki możesz popełnić, jest uruchomienie go w trakcie suszenie. W większości przypadków doprowadza to do zniszczenia podzespołów.
2. Zalany sprzęt w rękach serwisanta
Odłączenie laptopa od zasilania i wysuszenie to kluczowe działania, których nikt za Ciebie nie wykona. Jednak ratowanie urządzenia nie kończy się na nich. Bez sprawdzenia i wyczyszczenia poszczególnych komponentów lepiej nie uruchamiaj laptopa. Może się okazać, że są one zawilgocone, a wtedy dojdzie do uszkodzeń, nawet jeżeli nie powstały tuż po zalaniu. Nie podejmuj się rozkręcania, jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Jeżeli pochodzą one jeszcze z czasów szkolnych (czyt. podstawówki) raczej nie powinieneś bawić się w informatyka. Oczywiście jeżeli zależy Ci na sprzęcie. Dlatego też rozkręcanie urządzenia pozostaw w rękach doświadczonych osób.
Jeżeli po zalaniu szybko wykonywałeś poszczególne kroki, ryzyko pojawienia się poważnych uszkodzeń jest minimalne.
Pracownicy rozkręcą urządzenie i ocenią stan poszczególnych komponentów. Na tym etapie Twoja pomoc także może okazać się kluczowa. Wskaż serwisantom, w jakim miejscu rozlał Ci się napój oraz czym on tak właściwie był. Rozlanie wody to najlepszy możliwy scenariusz. Jest to czysta substancja, które nie wyrządzi w Twoim urządzeniu większych szkód, jeśli podjąłeś pierwsze najważniejsze kroki. Po prostu wyparuje podczas suszenia, nie pozostawiając po sobie śladu.
Jednak napojem, po który sięgamy najczęściej przy pracy, jest kawa. Z nią nie jest już tak łatwo. W swoim składzie posiada substancje, które nie odparują razem z wodą. A są nimi kwasy przyczyniające się do powstawania korozji, mikro zwarć i zaburzeń w przepływie sygnałów. Wówczas tym bardziej nie podejmuj się naprawy urządzenia na własną rękę. Najczęstsze rodzaje awarii laptopów to: problemy z systemem operacyjnym i jakżeby inaczej – zalanie. Nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie zajrzeć do zalanego sprzętu? Komu w takim razie powierzyć to zadanie?
Serwis komputerowy SL Computer przychodzi z pomocą nawet w najbardziej krytycznych sytuacjach. 20-letnie doświadczenie w branży to jasny dowód na to, że powierzasz swoje urządzenie w dobre ręce. Naprawa laptopów to jedna z największych specjalizacji serwisu.