Obecnie budowa prostej sieci komputerowej nie stanowi wyzwania nawet dla ludzi dysponujących jedynie podstawową wiedzą informatyczną. Jeżeli jesteśmy na etapie wykańczania lub generalnego remontu biura albo mieszkania powinniśmy od razu pomyśleć o rozmieszczeniu gniazd sieciowych, zgodnie z późniejszym rozkładem urządzeń – routerów, switchów, a przede wszystkim komputerów. Warto zacząć zatem od oszacowania ilości sprzętu, jaki będzie wykorzystywany.
Ile urządzeń chcesz podłączyć do sieci komputerowej?
Na wstępie powinniśmy podzielić nasze urządzenia na dwie grupy. W pierwszej będą te, które do połączenia wykorzystują sieć Wi-Fi, natomiast w drugiej sprzęt wykorzystujący transmisję przewodową. Warto pamiętać, iż wiele z nich może używać obydwu rozwiązań, lecz zawsze pewniejszym jest tradycyjny kabel.
Jeżeli mamy do czynienia z większą przestrzenią, np. domem jednorodzinnym, warto zaplanować więcej gniazdek i bezprzewodowych Access Pointów (w skrócie „AP”). Dostępny obecnie na rynku osprzęt pozwala wkomponować je we wnętrza, nie psując zarazem ich nowoczesnej stylistyki. Duże pokrycie zasięgiem to także brak problemów z działaniem Wi-Fi w przyszłości.
Jakich urządzeń sieciowych użyć do stworzenia Wi-Fi?
Podstawowy osprzęt, z jakiego składa się prosta sieć komputerowa, ogranicza się zazwyczaj do kilku urządzeń, wśród których najważniejszymi są:
- router – stanowi on serce całej infrastruktury sieciowej, a w najbardziej podstawowych zastosowaniach (np. w niewielkiej kawalerce) może być jedynym urządzeniem wykorzystywanym do korzystania z internetu,
- switch – w nieco bardziej rozbudowanych projektach służy do podłączenia większej ilości klientów końcowych przy pomocy przewodu (np. telewizorów, konsol do gier, kamer monitoringu, czujników inteligentnego domu, etc.),
- AP – pozwala na stworzenie rozległej sieci Wi-Fi, z której można korzystać na całym obszarze danego obiektu.
Więcej informacji na temat tych urządzeń znajdziecie Państwo tutaj. Często spotykanym rozwiązaniem jest również dysk sieciowy, który umożliwia współdzielenie plików (np. zdjęć, muzyki czy dokumentów) pomiędzy użytkownikami, a także zdalny dostęp do nich. W wielu przypadkach fizyczne urządzenie jest zastępowane przez rozwiązania chmurowe.
O czym musisz pamiętać, konfigurując sieć komputerową?
Zaczynając konfigurację domowej sieci komputerowej, powinieneś pamiętać o zmianie domyślnych haseł do urządzeń, a w szczególności routera oraz Wi-Fi. Warto również zapoznać się z możliwością tzw. filtracji adresów MAC. Dzięki temu z naszej infrastruktury będą mogły korzystać wyłącznie zaufane komputery.
Współdzieląc łącze internetowe z całą rodziną, warto pomyśleć również o ograniczeniu jego prędkości dla pojedynczego użytkownika, jeżeli nasz sprzęt na to pozwala. Unikniemy w ten sposób sytuacji, gdy jedna osoba wykorzystuje całą jego przepustowość i uniemożliwia innym korzystanie z zasobów internetu.
Czy samodzielna budowa sieci komputerowej jest trudna?
Wiele osób szuka wsparcia specjalistów, chcąc zbudować sieć w domu lub w biurze. Jeżeli głównym jej zadaniem ma być jedynie współdzielenie dostępu do internetu, możemy skorzystać z prostych, domowych routerów z Wi-Fi, które są wyposażone w intuicyjne oprogramowanie do konfiguracji. Jeżeli zależy nam na monitoringu wizyjnym czy tunelu VPN, warto skorzystać z pomocy eksperta.