Z tym terminem spotkał się każdy, kto interesował się budową komputerów lub postanowił od czasu do czasu gruntownie wyczyścić swoje urządzenie. Pasta termiczna jest odgrywa istotną rolę w zapewnieniu prawidłowego działania procesora, poprzez usprawnienie jego chłodzenia.
Czy koniecznie trzeba nakładać pastę termiczną?
Tak, pasta termiczna jest niezbędnym elementem każdego procesora i karty graficznej. Płytki wchodzące w skład podstawy układu chłodzenia procesora i rozpraszacza IHS tylko pozornie wydają się idealnie gładkie. Mają one liczne wgłębienia, które utrudniają przenoszenie ciepła. Zadaniem pasty termicznej jest wypełnienie tych przestrzeni, aby obie powierzchnie stykały się idealnie. W ten sposób zagwarantowana jest poprawna wymiana ciepła, która usprawni działanie procesora i pomoże uniknąć jego przegrzania.
Pastę termiczną używa się przy montażu dowolnego systemu chłodzącego. Najczęściej spotykane jest to przy montażu chłodzenia procesora, podczas jego wymiany lub czyszczenia. Rzadziej używa się pasty przy kartach graficznych, ponieważ są one wyposażone w zintegrowany system chłodzenia, który nie wymaga dalszej interwencji.
O czym należy pamiętać podczas montowania systemu chłodzenia?
Jest kilka zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać, a ich zaniedbanie może prowadzić do poważnego uszkodzenia procesora.
- Na środek metalowej podstawy należy nanieść odrobinę pasty termicznej (jak ziarnko grochu). Pasta zostanie rozprowadzona poprzez nacisk rozpraszacza IHS. Niektórzy ręcznie rozprowadzają pastę, ale przy tym sposobie istnieje ryzyko powstania pęcherzyków powietrza, których wyeliminowanie jest przecież celem pasty termicznej.
- Nie należy używać starej pasty termicznej. Tu również istnieje ryzyko powstania pęcherzyków powietrza.
- Procesor musi być idealnie czysty, a resztki poprzedniej pasty termicznej należy starannie usunąć. Najlepiej to osiągnąć poprzez użycie alkoholu izopropylowego i ścierki z mikrofibry. Następnie wszystko powinno dokładnie wyschnąć. W tym czasie dobrze jest przygotować resztę układu chłodzenia, który będzie montowany.
- Nacisk nakładany na procesor powinien być na tyle silny, aby nieruchomo przytrzymać metalowe płyty obok siebie, co zagwarantuje równomierne rozłożenie się pasty termicznej. Jednocześnie nie można nacisnąć zbyt mocno, aby nie wygiąć płyty głównej lub nie uszkodzić procesora.
- Po zamontowaniu układu chłodzenia należy upewnić się, ze nie ma wycieków pasty termicznej, ani że srebrna pasta nie dostała się w miejsca niepożądane. Oznaczałoby to, że została nałożona zbyt duża ilość pasty termicznej i należy ją zmyć alkoholem izoprypolowym i cały proces rozpocząć od nowa.
Kiedy należy wymienić pastę termiczną?
Pasta termiczna starcza na długi okres czasu. Można wymieniać ją co kilka lat użytkowania komputera. Wyjątek stanowi sytuacja, w której wymieniany jest układ chłodzenia lub kiedy został on naruszony, np. podczas czyszczenia komputera.
Pastę termiczną można również wymienić kiedy temperatura procesora zacznie rosnąć podczas jego codziennego użytkowania.
Warto pamiętać, że pasta termiczna jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na jakość pracy komputera.