Każda osoba, która spędza wiele godzin przed monitorem komputera, zdaje sobie sprawę, jak ważna jest wówczas wygoda, komfort, a przede wszystkim ergonomia wybranego stanowiska. Nierzadko w przypływie obowiązków i pracy, całkowicie o niej zapominamy, a to od niej będzie zależało to, jak bardzo przemęczeni będziemy z końcem dnia. Jedną z części wyposażenia, która potrafi nas uchronić przed ewentualnymi problemami z nadgarstkami, będzie klawiatura ergonomiczna. W poniższym artykule, postaramy się zestawić i omówić, czym są klawiatury ergonomiczne i które z nich mogą nam zapewnić wysoki komfort podczas pracy.
Ergonomia podczas pracy przy biurku, to niezwykle istotna kwestia, której jednakże nie każdy jest w stanie poświęcić odpowiednią ilość uwagi. Jeżeli z komputera korzystamy tylko sporadycznie, to nawet niezbyt wygodne biurko oraz tania klawiatura, nie będą się w stanie przyczynić do powstania nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli jednak komputera używamy do pracy oraz rozrywki i spędzamy przed nim sporo czasu, to warto jest zdecydowanie skorzystać z ergonomicznych i wygodnych rozwiązań.
Ogólna charakterystyka klawiatury ergonomicznej
Większość z nas, kiedy usłyszy słowo klawiatura, w głowie ma wejściowe urządzenie mające kształt prostokąta. W tym momencie pojawia się najważniejsza i zarazem największa różnica pomiędzy klawiaturą tradycyjną, a ergonomiczną.
Ergonomiczna klawiatura odznacza się specjalistycznie wyprofilowanym kształtem, żeby nasze palce oraz nadgarstki układały się na klawiszach pod właściwym kątem, zapewniając równocześnie komfort w czasie dłuższych sesji przed monitorem, zaś na dłuższą metę – chroniąc przed możliwymi urazami.
Jest to o tyle ważne, iż klawiatury w tradycyjnym wydaniu, wymuszają nienaturalną pozycję dłoni, nadwyrężając tym samym nadgarstki, co może się przejawiać bólem tychże stawów po dłuższym czasie pracy. A to może być tylko początek kłopotów. Ciągła praca w takich warunkach, prowadzić może do tak zwanego zespołu cieśni nadgarstka, który znacząco utrudnia pracę i wymaga wdrożenia leczenia.
Nie wszyscy spośród użytkowników komputerów, muszą od razu kupować ergonomiczne klawiatury, a tym bardziej, iż wybór tego typu konstrukcji jest dosyć ograniczony. Tego rodzaju rozwiązanie, zaleca się:
- dziennikarzom, copywriterom, pisarzom – i wszystkim tym osobom, które spędzają sporo czasu na pisaniu przy komputerze. To właśnie do pisania dedykowane są omawiane ergonomiczne klawiatury, które mają za zadanie utrzymywać właściwe ułożenie przedramion i dłoni,
- programistom – trawiące długo kodowanie, również będzie wymagało użycia komfortowej dla nas klawiatury. Ergonomiczne klawiatury dla programistów nie są, niewątpliwie bezwzględną koniecznością, ale na pewno potrafią poprawić komfort ułożenia naszych dłoni w czasie długo trwającej pracy.
Oferta ergonomicznych klawiatur, nie jest zbyt obszerna. Większość spośród konstrukcji to standardowe klawiatury, dlatego wybór nie jest łatwy. Jaki rodzaj klawiatury ergonomicznej będzie odpowiedni? Poniżej parę cech, którymi powinna się ona odznaczać:
- ergonomicznie ułożone klawisze – ergonomiczne klawiatury, również opierają się na układzie QWERTY, niemniej klawisze nie są rozmieszczane w liniach prostych, ale wyginają się w łuk albo nawet podzielone są na dwa bloki i względem siebie przesunięte, aby możliwie było jak najbardziej komfortowe pisanie za pomocą dwóch dłoni,
- wyprofilowanie oraz wygięty kształt – to rozpoznawczy znak ergonomicznych klawiatur, które mogą mieć kształt przypominający wyglądem falę albo łuk, co sprzyja komfortowe mu układaniu palców i dłoni w czasie pisania,
- podpórka pod nadgarstki – to część, którą można również znaleźć w zwykłych klawiaturach, a która jest konieczna. Taka podpórka, ma za zadanie odciążyć nadgarstki.
Klawiatura ergonomiczna bezprzewodowa
Klawiatura bezprzewodowa ergonomiczna, ma jedną najważniejszą zaletę, a mianowicie brak kabla, który nie tylko kurzy się pod biurkiem, ale także uniemożliwia swobodę korzystania z niej.
Klawiatura bezprzewodowa, to przede wszystkim wygoda, jak i możliwość jej używania z dala od biurka, przykładowo leżąc w łóżku.
Klawiatura mechaniczna ergonomiczna
Ergonomiczna klawiatura mechaniczna, stanowi najbardziej klasyczną wersję, która znana jest z pierwszych spośród komputerów, które sprzedawane były komercyjnie. W tego rodzaju klawiaturze pod każdym z klawiszy znajdziemy przełącznik niezależny, który reaguje na nacisk palca podczas pisania. Tego rodzaju urządzenia, umożliwiają również większą dokładność podczas klikania, za sprawą czego piszemy szybciej i wygodniej. Klawiatury te, odznaczają się ponadto sporą wytrzymałością. Możemy je spokojnie nazwać modelami do wykonywania zadań specjalnych, dla tych osób, które nierzadko i sporo tworzą na komputerze, ale również dla graczy, którym niezbędny jest sprawny sprzęt reagujący na każdorazowy ruch.
Klawiatura ergonomiczna łamana
Zwykła klawiatura, może sprawiać wiele problemów. Tym bardziej, jeśli jej użytkownik spędza przed komputerem większość dnia. Nie trzeba jednakże walczyć z takimi kłopotami – wystarczy, iż zainwestujemy w klawiaturę ergonomiczną łamaną, a wszystkie nasze niedogodności znikną w mgnieniu oka.
Wybrane modele łamanych klawiatur ergonomicznych, wyposażone są w łatwy w użyciu mechanizm zwalniająco-blokujący, który pozwala na rozdzielenie ich na pół i ustawianie w odpowiedniej dla nas pozycji, która będzie dobrana do naszych potrzeb indywidualnych. 30-stopniowy zakres regulacji, będzie w stanie nam zagwarantować opcję takiego ustawienia klawiatury, żeby nadgarstki mogły się znajdować w neutralnej, wygodnej dla nas pozycji. Zakres regulacji w pionie, również wynosi 30 stopni, dzięki czemu możemy bardzo łatwo unikać pozycji, która przyczynia się do wyginania nadgarstków do tyłu albo do przodu. Klawiatury tego typu, wykorzystują także tak zwany mechanizm nożycowy. Każdorazowe naciśnięcie klawisza przyczynia się do wyraźnego, miłego dla uszu klikania, które jest potwierdzeniem rejestracji wybranego przez nas znaku. Dzięki czemu, możemy zyskać sto procent pewności, co pojawi się nam na ekranie i możemy uderzać w klawiaturę dokładnie z taką mocą, jaka będzie w danym momencie potrzebna.
Klawiatura ergonomiczna cena
Koszty kupna klawiatury ergonomicznej, nie są zbyt niskie, a z uwagi na to, iż wybór takiego sprzętu nie jest zbyt duży, musimy być przygotowani na wydatek na poziomie minimum 120 złotych. Miejmy na uwadze, iż klawiatury ergonomiczne, stanowią domenę raczej znanych na rynku marek, z uwagi na co trzeba się liczyć z wyższą ceną zakupu.
Sprawdź również: