Składanie komputera nie wymaga może wielkiej wiedzy technicznej, jednak trzeba mieć świadomość co do tego, jakie elementy muszą się tu znaleźć. Jednym z kluczowych elementów jest zasilacz komputerowy.
To urządzenie, które doprowadza prąd do całej stacji roboczej, a od jego mocy zależy to, czy komputer będzie w stanie ruszyć i nie zabraknie mu odpowiedniej mocy. Jak więc dobrze wybrać zasilacz?
Modularny czy półmodularny?
Pierwsza kwestia, która przyjdzie Ci do głowy, to rodzaj okablowania, które masz dostępne w swoim zasilaczu. Do wyboru są właściwie trzy opcje. Pierwsza to klasyczne, najstarsze okablowanie fabryczne i brak możliwości dołożenia dodatkowych elementów. W takim zasilaczu wiązki idą bezpośrednio od środka i nie można ich dowolnie zmieniać. Drugi rodzaj to zasilacz półmodularny. W takim modelu tylko najważniejsze kable wychodzą bezpośrednio z zasilacza, a więc na przykład kable do zasilania CPU oraz płyty głównej. Pozostałe, czyli kable SATA czy do zasilania karty graficznej można wpiąć samemu, co sprawia, że masz więcej możliwości do organizacji kabli wewnątrz obudowy.
Moc, czyli najważniejszy parametr zasilacza do komputera
Jednak najbardziej istotnym parametrem jest moc, czyli to, czy w ogóle zasilacz będzie w stanie udźwignąć wszystkie komponenty komputera. Musi zasilić kartę graficzną, procesor, układy płyty głównej, dyski SSD i wentylatory – albo bezpośrednio podłączone do niego, albo podpięte pod odpowiednie wyjścia w płycie głównej. Abyś wiedział, jakiej mocy potrzebujesz, musisz sprawdzić specjalne kalkulatory, które są dostępne na różnych stronach, między innymi na stronie firmy produkującej zasilacz. Moc pokaże Ci także, jak wiele prądu będzie zużywane.
Certyfikaty energooszczędności
Osobnym parametrem badającym jakość zasilacza jest certyfikat energooszczędności. Zwykle jest określany trzema stopniami: gold, silver i bronze oraz liczbami, np. 80 czy 85. Im wyższa liczba, tym lepsze parametry i mniejsze zużycie energii w trakcie jego pracy. Przekłada się to także na cichą pracę zasilacza, choć to akurat ma także związek z tym, jakie chłodzenie zostało w nim zastosowane.
Certyfikat energooszczędności na poziomie gold to najwyższy poziom. W nim wiesz dokładnie, że zasilacz będzie zużywał mało energii przy standardowej pracy. Warto także zwrócić uwagę, czym jest „standardowa praca” w Twoim zasilaczu. To procent wykorzystywanej mocy podczas działania i dobre wyniki zaczynają się od 80%.
Zasilacz komputerowy – niezwykle ważny element
Choć bez żadnego kluczowego elementu komputer działać nie może, bez zasilania nie będzie prądu, a co za tym idzie żaden układ scalony nie ruszy. Zasilacz trzeba więc wybierać bardzo uważnie i dokładnie przyglądać się przygotowanym parametrom. Nie możesz zapominać o obliczeniu mocy, ale na tym cały proces się nie kończy. Dlatego dokładnie sprawdź, jakiego zasilacza komputerowego potrzebujesz i wybierz taki, byś nie miał problemu z mocą generowaną przez poszczególne komponenty.