Korzystanie z naszego komputera to czynność, którą wykonujemy codziennie bez większego zastanowienia się. Po pewnym czasie możemy jednak zauważyć skutki takiego działania, gdy komputer zwalnia, a wykonywanie podstawowych czynności na nim staje się uciążliwe i czasochłonne. Każdy komputer, powinniśmy regularnie serwisować oraz dbać o niego, aby pozostawał przez długi czas w najlepszej formie. Jak zatem dbać o swój komputer, aby przyspieszyć jego działanie i zawsze pracował bardzo szybko? Kilka przydatnych porad przedstawiamy poniżej.
Usunięcie zbędnych programów i zwolnienie miejsca dyskowego
Pierwszym sposobem na przyspieszenie naszego komputera jest zadbanie o ilość zainstalowanych programów oraz plików. Obecnie dyski mają duże rozmiary i nie powinniśmy mieć problemu z tym aspektem np. przy komputerach stacjonarnych. Problem przepełnionego miejsca dyskowego pojawia się najczęściej na laptopach czy notebookach, gdzie często sporą część miejsca zajmuje już sam system. W takich sytuacjach, gdy mamy ograniczone miejsce dyskowe, warto dobrze nim gospodarować. Niepotrzebne lub rzadko używane pliki warto przechowywać na dyskach zewnętrznych np. na pendrive-ach. Pliki, które straciły już ważność, należy po prostu usuwać. Również programy, z których już nie korzystamy, należy odinstalować. Aby na dysku znajdowały się tylko potrzebne pliki, warto używać programu do czyszczenia komputera, który usunie wiele plików, o których istnieniu nawet nie wiedzieliśmy, a które są zbędne. Regularnie warto też defragmentować dysk. Jest to proces, który polega w skrócie na ponownym ułożeniu plików w taki sposób, aby komputer miał do nich lepszy dostęp i działał szybciej. Duża ilość plików na komputerze powoduje mimowolne wykorzystywanie zasobów komputerowych, a co za tym idzie zmniejszenie jego szybkości.
Porada: Jeśli zależy nam na szybkiej pracy komputera, a dysponujemy pewnymi środkami, warto zakupić i wymienić nasz obecny dysk na dysk SSD – o ile go już nie poddamy. Dyski SSD nie posiadają fizycznych elementów, dzięki czemu są dużo wydajniejsze, a system uruchamia się na nich dużo szybciej. Mają one dużo lepsze parametry odczytu i zapisu danych, co znacznie usprawnia pracę komputera.
Wyłącz efekty graficzne Windows
Czynnością, która pomoże przyspieszyć nasz komputer, jest wyłączenie efektów graficznych Windows. Obecnie systemy takie jak Windows kładą duży nacisk na estetykę i nowoczesny wygląd. Bardzo często uzyskiwane są za wysoką cenę wydajności. Przezroczyste ramki czy animacje podczas korzystania z systemu zużywają duże ilości zasobów operacyjnych.
Jeśli zależy nam na tym, aby komputer w danej chwili działał najszybciej jak to tylko możliwe np. podczas pracy, warto udać się do lokalizacji personalizacji wyglądu oraz wyłączyć efekty graficzne lub wybrać opcję największej wydajności. Przeważnie systemy mają kilka gotowych konfiguracji. Najbardziej wydajna będzie np. ta imitująca wygląd Windows 98, która nie ma żadnych ekranów graficznych i zużywa najmniej zasobów.
Autostart
Często pomijaną czynnością, która jest ważna z punktu widzenia wydajności, jest wybranie odpowiednich opcji w autostarcie. Jest to element, w którym możemy wybrać programy i procesy, które będą uruchamiały się automatycznie po uruchomieniu się komputera i systemu Windows. Przeważnie domyślnie zaznaczone są tam wszystkie zainstalowane programy czy usługi. Po pewnym czasie jest ich tak dużo, że komputer zwalnia. Warto zatem regularnie przechodzić do autostartu i odznaczać te programy, z których nie korzystamy często i standardowo. Może być to np. Skype. Możemy uruchomić go, wtedy kiedy będziemy chcieli zadzwonić i nie musi być on koniecznie cały czas uruchomiony na komputerze.
Antywirus
Elementem, o którym nie pamiętamy przy okazji dyskusji na temat szybkości pracy komputera, jest antywirus. To program, który chroni nasz komputer przed zagrożeniami czy monitoruje przeglądanie internetu w czasie rzeczywistym. Bardzo często wykorzystuje on sporo zasobów komputera i po prostu go spowalnia. Warto zatem wyszukać antywirusa, który jest najbardziej wydajny np. korzystając z testów czy recenzji specjalistów. Jeśli chwilowo potrzebujemy nagły wzrost wydajności, możemy wyłączyć antywirusa, choć przy przeglądaniu internetu nie jest to wskazane.
Porada: Gdy zależy nam na maksymalnej wydajności w danym momencie, możemy w managerze zadań odnaleźć proces programu, którego używamy oraz prawym przyciskiem myszy wybrać odpowiedni priorytet. Standardowo wszystkie programy mają ustawiony normalny priorytet i między siebie dzielą zasoby komputera. Gdy ustawimy priorytet danego programu na wysoki lub czasu rzeczywistego, będzie on obsługiwany w pierwszej kolejności.
Czyszczenie wnętrza komputera
Najbardziej zaawansowaną czynnością, którą możemy wykonać samodzielnie, jeśli chcemy przyspieszyć komputer i utrzymać go w dobrym stanie jest fizyczne wyczyszczenie jego wnętrza. Warto wykonać taki krok, jeśli tylko posiadamy minimalną wiedzę o sprzęcie komputerowym. Czyszczenie wnętrza najłatwiejsze będzie przy komputerach PC — stacjonarnych. Mając taki komputer, wystarczy zdjąć obudowę oraz usunąć kurz czy zabrudzenia sprężonym powietrzem lub odkurzaczem i pędzelkiem. Czyszczenia laptopów będziemy musieli wykonać zgodnie z instrukcją np. na YouTube, o ile czujemy się na tyle pewnie, aby rozkręcić swój komputer. Usunięcie kurzu i brudu z wnętrza komputera powoduje wydajniejszą pracę podzespołów. Nie nagrzewają się one w takim stopniu co obłożone kurzem przewodzącym ciepło i mogą pracować dużo szybciej.
Regularny serwis komputerowy
Jeśli zależy nam na utrzymaniu najwyższej sprawności i szybkości naszego komputera, powinniśmy co pewien czas np. co roku oddawać go do profesjonalnego serwisu komputerowego, warto również zapoznać się z najczęściej występującymi usterkami w laptopie tak by „zapobiegać, a nie leczyć”.
Przegląd oraz kompleksowe zoptymalizowanie sprzętu przez specjalistów będzie dawało najlepsze rezultaty. Podczas takiego serwisu, specjaliści bardzo dokładnie specjalnymi narzędziami i materiałami wyczyszczą nasz komputer fizycznie — znacznie dokładniej od naszego amatorskiego usuwania kurzu. Wymienią też pastę pomiędzy procesorem czy kartą graficzną ułatwiającą chłodzenie oraz wymienią uszkodzone elementy np. dokładając większą ilość pamięci ram.
W serwisie komputerów bardzo często będziemy mogli również liczyć na fachowe doradztwo i porady odnośnie rozbudowy zestawu itp. Specjaliści zajmujący się naszym komputerem mogą również przeinstalować system oraz zadbać o niego od strony software odpowiednio optymalizując programy.